Interpretacja indywidualna z dnia 10 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.332.2024.1.EK
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu (plac zabaw).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu pn. „(…)”. Uzupełnili go Państwo pismem z 5 czerwca 2024 r. (wpływ 5 czerwca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Miasto i Gmina (…) jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny. Gmina realizuje zadania własne, do zakresu których należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych Gminy. W szczególności zadania własne określone są w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w zakresie m.in. ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.
7 lutego 2023 r. Miasto i Gmina (…) zawarła z Województwem (…) z siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w (…) umowę o przyznanie pomocy w realizacji operacji pn. „(…)”. Realizowane przez Gminę zadanie prowadzi do osiągnięcia celu szczegółowego głównego dla działania „(…)”. Kwota dofinansowania wynosi (...) zł. Pozostała część jest pokrywana ze środków własnych Miasta i Gminy (…) w kwocie (...) zł.
Przedmiotem projektu jest przebudowa infrastruktury rekreacyjnej o charakterze niekomercyjnym, tj. placu zabaw przy ul. (…). Plac położony jest w centrum miasta, dzięki czemu wielu mieszkańców będzie mogło skorzystać z tego ogólnodostępnego obiektu. Projekt będzie polegał na uzupełnieniu istniejącego placu zabaw o nowe urządzenia – (...). Wprowadzenie (...) ma na celu zwiększenie oferty dostępnych na placu zabaw aktywności przewidzianych dla dzieci. Natomiast wprowadzenie (...). Tworząc projekt uzupełnienia istniejącego ogólnodostępnego placu zabaw w nowe urządzenia zabawowe (...) kierowano się umiejscowieniem ich przez projektanta wśród istniejących elementów małej architektury. Realizacja projektu jest innowacyjna w skali całego obszaru (…), ponieważ na żadnym innym placu zabaw nie zamontowano (...). (...). Jednocześnie zostanie zastosowany materiał, który nie wchodzi w reakcje ani z glebą, ani z wodą, co dodatkowo sprzyja zachowaniu środowiska przyrodniczego w dobrym stanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty