20.12.2023 Podatki

Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych w świetle Ordynacji podatkowej - Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. III FSK 983/23

Przesłanką dokonania zabezpieczenia, o którym mowa w art. 33 § 1 Ordynacji podatkowej, jest uzasadniona obawa, że zobowiązanie nie zostanie wykonane. Podstawowym celem takiego zabezpieczenia jest ochrona przyszłych interesów wierzyciela publicznoprawnego oraz umożliwienie późniejszego skutecznego wyegzekwowania zobowiązań podatkowych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Dalkowska, Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Sędzia WSA (del) Mirella Łent (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 marca 2023 r. sygn. akt I SA/Łd 70/23 w sprawie ze skargi T. M. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 2 grudnia 2022 r. nr 1001-IEW-3.712.3.2022.8.SP w przedmiocie zabezpieczeń zobowiązań podatkowych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 marca 2023 r. sygn. I SA/Łd 70/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę T. M. (dalej jako: skarżący) na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 2 grudnia 2022 r. w przedmiocie oddalenia zarzutu w sprawie zabezpieczenia.

W uzasadnieniu wyroku, sąd pierwszej instancji wskazał, że w rozpatrywanej sprawie podstawę dla wydanych zarządzeń zabezpieczenia stanowił art. 155 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r., poz. 479, t.j. ze zm.) - dalej "u.p.e.a.", zgodnie z którym zabezpieczenie może być dokonane również przed ustaleniem lub określeniem kwoty należności pieniężnej lub obowiązku o charakterze niepieniężnym, jeżeli brak zabezpieczenia mógłby utrudnić lub udaremnić skuteczne przeprowadzenie egzekucji, a przepisy odrębne pozwalają na takie zabezpieczenie. Nadto wskazał, że w zarządzeniach zabezpieczania znajdujących się w aktach niniejszej sprawy oznaczając stronę wskazano w formularzu wzoru: imię i nazwisko, dokładny adres z podaniem kodu pocztowego, datę urodzenia oraz numer NIP. Dane te, w ocenie sądu, w pełni pozwalały na prawidłową identyfikację zobowiązanego. W podsumowaniu sądowej kontroli zaskarżonego postanowienia sąd pierwszej instancji uznał, że zaskarżone postanowienie odpowiada prawu. WSA w Łodzi podzielił pogląd organu, zgodnie z którym skarżący błędnie skonstruował zarzuty dotyczące postępowania zabezpieczającego wskazując na art. 154 § 1 u.p.e.a. podczas gdy postępowanie w niniejsze sprawie toczyło się na podstawie art. 155. Tym samym zarzut naruszenia art. 33 § 2 pkt 2 lit. c u.p.e.a. przez niedopuszczalność zabezpieczenia z perspektywy zasad wskazanych w art. 154 § 1 nie mogło odnieść zamierzonego przez skarżącego skutku. Sąd pierwszej instancji podkreślił, że w istocie zrzuty podnoszone zarówno na etapie inicjacji postępowania, jak również zażalenia, a później skargi do Sądu, koncentrujące się wokół naruszania art. 33 § 2 u.p.e.a. dotyczyły braku akceptacji rozstrzygnięć wydanych w trybie art. 33 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r. poz. 900, t.j. ze zm.), dalej: "O.p.", od których przysługuje odrębny środek zaskarżenia (z którego skarżący również skorzystał). Sąd ten podkreślił również, że zarzuty zgłoszone w postępowaniu zabezpieczającym nie mogą być traktowane także jako uniwersalny środek zaskarżenia, zastępujący inne środki prawne przysługujące podatnikowi. Wskazał także, że brak wskazania w zarządzeniach zabezpieczenia numeru PESEL skarżącego, nie miało wpływu na wynik sprawy i nie skutkowało brakiem możliwości pełnej identyfikacji zobowiązanego. Wyrok ten w całości dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (http://orzeczenia.nsa.gov.pl, dalej w skrócie CBOSA).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty