Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2023 r., sygn. II FSK 1174/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA (del.) Krzysztof Kandut (spr.), Protokolant Konrad Kapiński, po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 27 kwietnia 2023 r., sygn. akt I SA/Rz 63/23 w sprawie ze skargi M. T. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 grudnia 2022 r., nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz M. T. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 27 kwietnia 2023 r. sygn. akt I SA/Rz 63/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uwzględnił skargę M. T. i uchylił postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 grudnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stan faktyczny sprawy, jaki przyjął Sąd I instancji za podstawę wyroku, wynikał z wniosku podatnika o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Wskazano w nim, że wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego, opodatkowaną tzw. podatkiem liniowym według stawki w wysokości 19%. Podatnik uważa jednak, że spełnia wszelkie przesłanki aby skorzystać z preferencyjnej 5% stawki na podstawie art. 30ca ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm. – dalej zwana: u.p.d.o.f.). Jak wyjaśnił, w wyniku prowadzonych prac w jego działalności powstają programy komputerowe będące utworami w rozumieniu art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.). Wytwarzane oprogramowanie opiera się na indywidualnych, autorskich pomysłach, których efektem jest tworzenie całkowicie nowych zastosowań. Wnioskodawca, w celu osiągnięcia przychodów z odpłatnego zbycia tego oprogramowania, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, ponosi określone koszty. Prowadzi przy tym na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb u.p.d.o.f., w której m.in. wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 u.p.d.o.f. Pozwala to uwzględnić je we wzorze dla ustalenia wskaźnika Nexus, a następnie obliczenia podstawy opodatkowania preferencyjną stawką. W tym stanie faktycznym podatnik zadał zasadnicze pytanie: czy bezpośrednio podejmowana przez wnioskodawcę działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych stanowi działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. ? Odpowiedź na to pytanie determinowała rozstrzygnięcie innych wątpliwości wyrażonych we wniosku, w tym:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty