25.10.2023

Wyrok NSA z dnia 25 października 2023 r., sygn. II OSK 233/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. WSA Marta Laskowska – Pietrzak Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 25 października 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 sierpnia 2020 r. sygn. akt VII SA/Wa 24/20 w sprawie ze skargi R. C. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2019 r. nr DOZ-OAiK.650.486.2019.UB w przedmiocie odmowy skreślenia z rejestru zabytków 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R. C. na rzecz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej WSA) wyrokiem z dnia 6 sierpnia 2020 r., VII SA/Wa 24/20, oddalił skargę R. C. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dalej MKiDN) z dnia 29 października 2019 r. w przedmiocie odmowy skreślenia z rejestru zabytków.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Zaskarżoną decyzją MKiDN na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. i art. 7 pkt 1, art. 13 ust. 1, 2, 5 i 6 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (j.t.Dz.U.2018.2067; dalej u.o.z.), po rozpatrzeniu wniosku R. C. o ponowne rozpatrzenie sprawy - utrzymał w mocy własną decyzję z 25 marca 2019 r., skreślającą z rejestru zabytków dwór w Bogdańcu oraz odmawiającą skreślenia z rejestru zabytków pozostałych elementów zespołu dworsko-ogrodowego w Bogdańcu, tj. spichlerza i parku w stylu krajobrazowym, wpisanych do tego rejestru pod nr 817 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku z 7 sierpnia 1996 r.

R. C. wniósł na powyższą decyzję skargę.

Zaskarżonym wyrokiem WSA w Warszawie skargę oddalił.

Sąd uznał za prawidłowe stanowisko organu co do całkowitego zniszczenia XIX - wiecznego dworu i niezachowania jego historycznej substancji, co przesądzało o zasadności skreślenia tego obiektu z rejestru zabytków. Budynek ten obecnie posadowiony na działce nr [...] nie jest tożsamy z obiektem, o którym mowa w decyzji o wpisie do rejestru zabytków z 7 sierpnia 1996 r., jako elementu kompozycyjnego założenia dworsko-ogrodowego, akcentującego usytuowanie pierwotnego dworu i wchodzącego w relacje z kompozycją parkową. Skarżący nie kwestionuje przy tym ustaleń organu, że wszelkie działania w zakresie rozbiórki, remontu czy przebudowy wpisanego do rejestru zabytków dworu były prowadzone bez stosownych pozwoleń organów konserwatorskich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty