13.06.2024 Podatki

Data wydania decyzji a odpowiedzialność osób trzecich za zaległości podatkowe - Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2024 r., sygn. III FSK 1349/22

W kwestii terminu wynikającego z art. 118 § 1 Ordynacji podatkowej kluczowa jest data wydania, a nie doręczenia decyzji o orzeczeniu odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatkowe.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Dominik Gajewski, Sędzia NSA Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Mirella Łent, Protokolant Julia Zielska, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 2412/21 w sprawie ze skargi K.R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 9 sierpnia 2021 r., nr 1401-IEW1.4123.12.2021.7.PT w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K.R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji.

Wyrokiem z 8 kwietnia 2022 r., III SA/Wa 241/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K.R. (dalej: "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z 9 sierpnia 2021 r., nr 1401-IEW1.4123.12.2021.7.PT w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej osób trzecich.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z 21 grudnia 2020 r., orzekającą o solidarnej odpowiedzialności Skarżącej, jako byłej prezes zarządu, wraz ze spółką I. sp. z o.o. (dalej: "Spółka"), za jej zaległości w podatku od towarów i usług za I, III i IV kwartał 2015 r. oraz czerwiec, sierpień i wrzesień 2015 r. wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi. Sąd uznał, że wydane decyzje nie naruszają prawa. Stwierdził, że spełniony został warunek dopuszczalności wszczęcia postępowania w sprawie odpowiedzialności członka zarządu, określony art. 108 § 2 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm. dalej: "o.p."), tj. skuteczne doręczenie decyzji dla podatnika (Spółki). Spełnione zostały też pozytywne przesłanki orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności Skarżącej, wynikające z art. 116 o.p., tj. pełnienie przez Skarżącą funkcji członka zarządu Spółki w okresie, gdy z uwagi na upływ terminu płatności podatku powstały zaległości podatkowe oraz istnienie bezskuteczność egzekucji prowadzonej wobec Spółki. Sąd zgodził się również ze stanowiskiem organów, że Skarżąca nie wykazała przesłanek egzoneracyjnych, których wystąpienie mogłoby uwolnić ją od obciążenia odpowiedzialnością za zaległość podatkową Spółki. Sąd nie podzielił zarzutów skargi, dotyczących sposobu doręczenia pełnomocnikowi Skarżącej decyzji organu pierwszej instancji. Wskazał, że pełnomocnik Skarżącej podał adres, na który zgodnie z jego wolą winny były być wysłane pisma w rozpoznanej sprawie i organ wolę tę uszanował, a pełnomocnik faktycznie fizycznie przesyłkę odebrał. W związku z tym, że decyzja organu pierwszej instancji została wydana w tradycyjnej papierowej formie i nie mogła zostać podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jak też wobec wskazania przez pełnomocnika adresu do doręczeń właściwego do doręczeń za pośrednictwem operatora pocztowego, zaistniały problemy techniczne, o których mowa w art. 144 § 3 o.p. i organ miał prawo doręczyć tę decyzję za pośrednictwem operatora pocztowego, a nie na adres elektroniczny lub skrzynkę mailową pełnomocnika Skarżącej. Nawet gdyby przyjąć, że doręczenie to nastąpiło z naruszeniem przepisu art. 144 § 5 o.p., to naruszenie to nie miało wpływu na wynik sprawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty