Postanowienie SN z dnia 20 czerwca 2024 r., sygn. I CSK 1328/23
20 czerwca 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Adam Doliwa
na posiedzeniu niejawnym 20 czerwca 2024 r. w Warszawie
w sprawie z powództwa Z. L. i D. L.
przeciwko Bank spółce akcyjnej w W.
o zapłatę i ustalenie,
na skutek skargi kasacyjnej Bank spółki akcyjnej w W.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
z 30 listopada 2022 r., I ACa 808/22,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
UZASADNIENIE
Pozwany bank złożył skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 30 listopada 2022 r. oddalającego jego apelację.
Skarżący w uzasadnieniu wniosku o przyjęcie wskazał na występowanie istotnego zagadnienia prawnego związanego z wykładnią art. 3851 § 1, art. 58 § 3
w zw. z art. 56 w zw. z 65 w zw. z art. 358 § 2 k.c. w zw. art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (dalej „Prawo bankowe”), w zakresie oceny skutków eliminacji z umowy kredytu denominowanego klauzul przeliczeniowych oraz możliwości uzupełnienia stosunku prawnego (umowy kredytu) w myśl doktryny blue pencil.
Skarżący wskazał również, że skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona wobec naruszenia przez Sąd Apelacyjny art. 3271 § 1 pkt 2 w zw. z art. 391 § 1 i art. 378 § 1 w zw. z art. 387 § 21 pkt 2 k.p.c.
W ocenie skarżącego istnieje także potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości i wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów w zakresie art. 496 w z zw. z art. 497, art. 487 § 2 k.c. oraz art. 69 Prawo Bankowe, a więc możliwości zastosowania zarzutu zatrzymania wsprawcach dotyczących umów kredytu oraz przesłanek niezbędnych do uwzględnienia wspomnianego zarzutu.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Skarga kasacyjna stanowi nadzwyczajny środek zaskarżenia, nakierowany na ochronę interesu publicznego przez zapewnienie rozwoju prawa, jednolitości orzecznictwa i prawidłowej wykładni, jak również w celu usunięcia z obrotu prawnego orzeczeń wydanych w postępowaniu dotkniętym nieważnością lub oczywiście wadliwych. Natomiast nie jest to ogólnodostępny środek zaskarżenia orzeczeń, który umożliwia rozpoznanie sprawy w kolejnej instancji sądowej. Koniecznej selekcji skarg pod kątem realizacji tego celu służy instytucja tzw. przedsądu uregulowana w art. 398 k.p.c., w ramach której Sąd Najwyższy dokonuje wstępnej oceny skargi kasacyjnej. Ten etap postępowania przed Sądem Najwyższym jest ograniczony tylko do zbadania przesłanek określonych w art. 398 § 1 pkt 1-4 k.p.c. Zatem nie służy merytorycznej ocenie skargi kasacyjnej. W razie wystąpienia co najmniej jednej z tych przesłanek, przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania jest usprawiedliwione.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty