22.03.2024

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2024 r., sygn. I OSK 2673/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Dominik Więckowski po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 marca 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 2361/19 w sprawie ze skargi B. U. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 marca 2020 r., IV SA/Wa 2361/19 oddalił skargę B. U. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Z zachowanej części I i II księgi hipotecznej Z. lit. A powiatu p. wynika, że w 1937 r. wydzielono 42.2237 ha z dóbr ziemskich Z. lit. A do oddzielnej księgi hipotecznej pod nazwą Z. lit. A kol nr 1. Księga hipoteczna Z. lit. A obejmowała nieruchomość o powierzchni 148,6965 ha. Z działu II, dotyczącego zapisów prawa własności wynika, że "A. K. kupił od Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w W. całe uregulowane w tej księdze dobra za sumę pięćdziesiąt siedem tysięcy trzy złote 28 groszy, na jego imię przepisano tytuł własności na zasadzie aktu zeznanego 20 lipca 1937 r. nr rep. [...] przed Z. Z., notariuszem w W.". A. K. był wyłącznym właścicielem całego majątku Z. lit. A od dnia jego zakupu 20 lipca 1937 r. od Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w W., do dnia jego przejścia z mocy prawa na własność Skarbu Państwa, tj. do 13 września 1944 r. Jednocześnie ustalono, że nieformalną umową zawartą pomiędzy L.K., A. K. i A. K. w dniu 20 lipca 1937 r. dokonano pieniężnych rozrachunków rodzinnych i podziału gruntów Z. lit. A "w odniesieniu do sporządzonych przy tym jednocześnie aktów kupna-sprzedaży tegoż majątku w podziale na Z.lit. A i Z.j lit. A kol. nr 1 (repertorium nr 2714/37 i repertorium 2715/37, sporządzonych u notariusza Z. Z. w W.)". W umowie tej zawarto informację, że A. K. nabył część majątku zwaną Z. lit. A kol. nr 1 o powierzchni około 42,22 ha "w imieniu własnym i na rzecz córek G. i B.", zaś A. K. drugą część tego majątku (ok. 148,69 ha) zwaną Z.j lit. A "w imieniu własnym oraz na rzecz rodzeństwa: N., L., S., J., A. i S.". W umowie wskazano ponadto, że "ponieważ A. i A.K. nie mieli pieniędzy na opłatę notarialnych zapisów podziałowo-parcelacyjnych, jakich wymagały zobowiązania L. K., wobec tego sporządzone zostały notarialne akty kupna-sprzedaży majątku Z., w podziale na Z. lit. A – A. K. i Z. lit. A kol nr 1 i – A. K., oraz spisano niniejszą umowę parcelacyjno-rozrachunkową, jako prawomocny aneks ww. aktów". W ostatnim punkcie umowy zawarto informację o terminie na wykonanie jej postanowień (m in. oszacowanie działek, spłaty różnic ich wartości), po którym "członkowie zespołu" automatycznie wchodzili w stan posiadania działek przypisanych umową oraz, że umowa ta stanowiła dopiero podstawę prawną do regulacji nowych tytułów hipotecznych. Nowe wpisy własnościowe miały być dokonane dopiero w późniejszym terminie. Z umowy wynikało także, że pieniądze na opłaty wpisów własnościowych miały pochodzić z wyrębu reszty lasu sosnowego na działkach nr 1 i nr 2. Umowa została sporządzona w zwykłej formie pisemnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty