Obowiązek uiszczania opłat za odpady komunalne dotyczy wszystkich frakcji odpadów niezależnie od ich ilości - Wyrok NSA z dnia 6 marca 2024 r., sygn. III FSK 766/23
Właściciel nieruchomości, na której powstają odpady komunalne, jest zobowiązany do ponoszenia opłat za gospodarowanie wszystkimi frakcjami odpadów, niezależnie od tego, czy poszczególne frakcje (np. szkło, bioodpady) są faktycznie wytwarzane, zgodnie z uchwałami rady gminy i przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Dominik Gajewski, Sędzia WSA (del.) Anna Juszczyk-Wiśniewska (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. sp. z o.o. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 7 lutego 2023 r. sygn. akt I SA/Bd 694/22 w sprawie ze skargi E. sp. z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia 26 września 2022 r. nr SKO-433/45/22 w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 lutego 2023 r. WSA w Bydgoszczy oddalił skargę E. Sp. z o.o. w B. (dalej jako: Spółka, Skarżąca, Strona) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy (dalej: SKO, Organ) z dnia 26 września 2022 r. nr SKO-433/45/22 w przedmiocie określenia miesięcznej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W uzasadnieniu wyroku Sąd nie podzielił stanowiska Skarżącej spółki, która twierdziła, że nie ma obowiązku ponoszenia cząstkowych opłat za szkło i bioodpady, gdyż nie wytwarza ww. odpadów komunalnych. W ocenie Sądu I instancji dla określenia opłaty miesięcznej bez znaczenia jest okoliczność czy odpady wytworzone na nieruchomości zostały skompostowane, albo w jakikolwiek inny sposób usunięte z nieruchomości. Sąd podkreślił, że odpady na nieruchomości należącej do Spółki powstają, stąd istnieje obowiązek uiszczenia opłaty od wszystkich frakcji odpadów, a nie wybiórczo tylko od niektórych z nich wybranych przez właściciela nieruchomości. W ocenie Sądu zobowiązany do opłaty nie ma też możliwości swobodnego jej kształtowania i wybiórczego deklarowania rodzaju odpadów, skoro podjęta przez Radę Miasta Bydgoszczy uchwała postanawia o odbieraniu odpadów komunalnych z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Sąd nie dostrzegł uchybień w zakresie zastosowanej przez organ zasady ponoszenia opłat, którą zakwestionowała Spółka, wobec czego uznał, że sposób ustalenia wysokości opłaty jest prawidłowy nie ma konieczności uchylenia zaskarżonej decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty