05.03.2024

Wyrok NSA z dnia 5 marca 2024 r., sygn. III FSK 762/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Dalkowska, Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Olesińska (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 21 lutego 2023 r. sygn. akt I SA/Rz 615/22 w sprawie ze skargi K. K. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 13 lipca 2022 r. nr 1801-IEE.711.50.2022 w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

|III FSK 762/23 | |

| | |

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 lutego 2023 r., sygn. akt I SA/Rz 615/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skargi K. K. (dalej jako: skarżący) na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 13 lipca 2022 r. w przedmiocie oddalenia skargi na czynności organu egzekucyjnego uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia Il marca 2022 r., nr [...] oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego kwotę 100 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wskazał, że skargę uznał za uzasadnioną, gdyż organy naruszyły przepisy procesowe regulujące tok prowadzenia egzekucji administracyjnej z nieruchomości w zakresie ogłoszenia o licytacji nieruchomości, a naruszenie to mogło mieć wpływ na treść postanowienia. WSA w Rzeszowie wskazał, że organ w chwili podejmowania czynności obwieszczenia o licytacji powinien dysponować operatem szacunkowym spełniającym wymagania przewidziane przez ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami w zakresie czasu jego sporządzenia. Brak takiego aktualnego operatu stanowi o naruszeniu prawa procesowego w zakresie sporządzenia ogłoszenia o licytacji, bowiem jego istotne elementy zostały określone na podstawie dokumentu, którego moc prawna już wygasła. Takie zaś procedowanie narusza prawo procesowe, naruszając zasadę działania zgodnie z prawem. Tylko dysponując aktualnym operatem organ może skutecznie ogłosić licytację nieruchomości, a w przedmiotowej sprawie operat szacunkowy został sporządzony w roku 2017, zaś zaskarżona czynność miała miejsce w roku 2021. Operat został wykorzystany zatem po upływie 4 lat. Sąd w takim układzie procesowym uznał, że brak aktualnego operatu, niespełniającego wymogów z art. 156 ust. 3 lub 4 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami może stanowić podstawę skargi na obwieszczenie o licytacji. Chroni to bowiem interesy dłużnika, przez zapobieganie sytuacjom, gdy na skutek przedłużających się czynności egzekucyjnych nieruchomość będzie wystawiona na licytację za zaniżoną cenę. Jest to przy tym szczególnie istotne w warunkach, gdy występują czynniki inflacyjne, zaś wartości nieruchomości nawet w krótkim czasie ulegają dużym wzrostom. Sąd pierwszej instancji wskazał, że prowadząc dalej postępowanie egzekucyjne organ winien zadbać o wejście w posiadanie operatu aktualnego i dysponując takim dokumentem podejmie czynności w zakresie egzekucji z nieruchomości. Wyrok ten w całości dostępny jest na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl (CBOSA).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty