Interpretacja indywidualna z dnia 26 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.123.2024.2.MM
Skutki podatkowe zawarcia umowy przeniesienia praw i obowiązków z umowy deweloperskiej, która przybrała postać umowy sprzedaży.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 30 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych cesji praw i obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 21 czerwca 2024 r. (data wpływu za pośrednictwem poczty oraz drogą elektroniczną 24 czerwca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca zawarł umowę z osobą, która wcześniej zawarła umowę deweloperską i przedwstępną umowę sprzedaży. Cena za lokal wraz z prawami z nim związanymi - będącym przedmiotem umowy deweloperskiej - została zapłacona deweloperowi w całości. Przed zawarciem poniżej opisanej umowy nie doszło do ustanowienia odrębnej własności lokalu będącego przedmiotem powyższej umowy.
Na podstawie aktu notarialnego z dnia (...) 2023 r. została zawarta umowa o nazwie „Umowa sprzedaży uprawnień wynikających umowy deweloperskiej i z przedwstępnych umów sprzedaży oraz porozumienie do umowy deweloperskiej i przedwstępnych umów sprzedaży”. Cena zapłacona przez Wnioskodawcę na rzecz osoby nazwanej w umowie sprzedającym była wyższa od ceny zapłaconej przez sprzedającego deweloperowi. W ramach umowy podmiot nazwany w umowie sprzedającym zobowiązał się sprzedać uprawnienia wynikające z zawartych przez niego z deweloperem umów to jest umowy deweloperskiej oraz przedwstępnej umowy sprzedaży. Zgodnie z umową Wnioskodawca zaś te uprawnienia nabywa oraz przyjmuje zawarte w powołanych umowach warunki, co jest równoznaczne z przejęciem obowiązków wynikających z tych umów. Dodatkowo w ramach jednego aktu notarialnego pełnomocnik dewelopera wyraża zgodę na wykreślenie roszczenia wpisanego na jego rzecz - roszczenia z umowy deweloperskiej oraz oświadcza, że zawiera porozumienie, mocą którego Deweloper zobowiązuje się do ustanowienia i przeniesienia na rzecz Nabywcy odrębnej własność lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty