16.02.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2024 r., sygn. II FSK 1358/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia WSA (del.) Artur Kot (spr.), po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 15 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Rz 96/23 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 grudnia 2022 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od C. sp. z o.o. z siedzibą w R. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 15 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Rz 96/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (dalej jako "WSA" lub "sąd pierwszej instancji") uwzględnił skargę C. sp. z o.o. z siedzibą w R. (dalej: "spółka" lub "skarżąca")

i uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako "DKIS", "Dyrektor KIS" lub "organ podatkowy") z 22 grudnia 2022 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. Tekst powyższego wyroku wraz z jego uzasadnieniem (oraz innych orzeczeń sądów administracyjnych przywołanych poniżej) dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (zwana w skrócie "CBOSA", adres: http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

2. Stan sprawy przedstawiony przez sąd pierwszej instancji.

2.1. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie [...]. W 2021 r. spółka otrzymała dodatkowe przysporzenie z tytułu umorzenia subwencji z tarczy P. S.A. (zw. dalej "P.") na kwotę [...] zł. Skutkiem tego przysporzenia było przekroczenie przez spółkę przychodów stanowiących za ten rok równowartość 2 mln euro. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka postawiła pytanie, czy ma prawo do opodatkowania swoich dochodów za 2021 r. według obniżonej stawki (9%) podatku dochodowego od osób prawnych, jeżeli bez uwzględnienia kwoty umorzonej subwencji jej przychody nie przekroczą 2 mln euro netto. W ocenie spółki odpowiedź na postawione pytanie winna być twierdząca, gdyż wartości umorzonej subwencji nie należy zaliczać do limitu 2 mln euro. W przeciwnym razie pomoc udzielona podatnikowi byłaby korygowana przepisami podatkowymi. Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe, gdyż równowartość umorzonej subwencji z P. należy uwzględnić w kwocie przychodów wyznaczających granicę dla zastosowania obniżonej (9%) stawki podatku. Wynika to wprost z literalnej wykładni art. 19 ust. 1 pkt 2 oraz art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.; zw. dalej "updop" [strony błędnie przywołują publikator obowiązujący w roku następującym po tym, którego dotyczy zdarzenie przyszłe – dopisek NSA]).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne