16.11.2023

Wyrok SN z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. II CNPP 19/22

16 listopada 2023 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący)
‎SSN Beata Janiszewska (sprawozdawca)
‎SSN Kamil Zaradkiewicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 16 listopada 2023 r. w Warszawie
‎skargi Gminy D. o stwierdzenie niezgodności z prawem
‎prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie
‎z 31 maja 2019 r., II Ca 471/18,
‎wydanego w sprawie z powództwa Gminy D.
‎przeciwko A. P.
‎o zapłatę,

1. stwierdza niezgodność z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie z 31 maja 2019 r., II Ca 471/18;

2. zasądza od A.P. na rzecz Gminy D. kwotę 2800 (dwa tysiące osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

[ms]

UZASADNIENIE

Powódka Gmina D. wniosła o zasądzenie od pozwanej A. P., jako współużytkowniczki wieczystej czterech bliżej oznaczonych nieruchomości gminnych, kwoty 17 125,46 zł wraz z odsetkami, tytułem opłaty rocznej za lata 2014 i 2015. Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim uwzględnił żądanie wyrokiem zaocznym, utrzymanym następnie w mocy po rozpoznaniu sprzeciwu pozwanej. Na skutek apelacji pozwanej Sąd Okręgowy w Szczecinie, w następstwie uwzględnienia podniesionego przez pozwaną zarzutu potrącenia, zmienił wyrok Sądu pierwszej instancji w ten sposób, że uchylił wyrok zaoczny i oddalił powództwo.

Sąd drugiej instancji ustalił, w zakresie istotnym dla rozpoznania skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, że – zgodnie z umową o podział quad ad usum – nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste są wykorzystywane na cele prowadzenia działalności gospodarczej przez teścia pozwanej. Teren ten sąsiaduje z P. w D., zarządzanym przez jednostkę organizacyjną powódki. Jedna z nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste powódce i jej teściowi jest wykorzystywana jako droga dojazdowa na teren portu. Samo nabrzeże portowe posiada słabą nośność i jest podmyte, w związku z czym nie mogą na nie wjeżdżać ciężkie samochody, dowożące do portu olej napędowy oraz wywożące ścieki i odpady komunalne. Ponadto nabrzeże to nie ma odpowiedniej drogi dojazdowej do drogi publicznej. Z tego względu rybacy i pracownicy firm usługowych wjeżdżają na teren portu, korzystając z dojazdu przez nieruchomość, którą oddano pozwanej we współużytkowanie wieczyste. W czasie sezonu turystycznego po drodze tej masowo przemieszczają się również turyści, na nieruchomości tej podmiot trzeci umieszcza również kontener na odpady komunalne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp