14.05.2024

Postanowienie SN z dnia 14 maja 2024 r., sygn. II USK 172/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt

w sprawie z odwołania A. K.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddziałowi w Warszawie
‎z udziałem T. S.A. z siedzibą w W.
‎o podleganie ubezpieczeniom,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 maja 2024 r.,
‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z dnia 13 stycznia 2023 r., sygn. akt III AUa 879/22,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddziału w Warszawie na rzecz kuratora radcy prawnego T. C. reprezentującego T. S.A. z siedzibą w W. oraz na rzecz A. K. kwoty po 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego z ustawowymi odsetkami z art. 98 § 11 k.p.c.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 20 grudnia 2017r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Warszawie stwierdził, że A. K. jako pracownik u płatnika składek Q. S.A. w W. (obecnie T. S.A. w W.) nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu, wypadkowemu od 1 marca 2017 r.

Wyrokiem z dnia 5 października 2021 r., Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił odwołanie A. K. od powyższej decyzji i orzekł o kosztach postępowania.

Sąd Apelacyjny, wyrokiem z dnia 13 stycznia 2023 r., zmienił zaskarżony przez A. K. wyrok Sądu Okręgowego i poprzedzającą go decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Warszawie z dnia 20 grudnia 2017 r. nr [...] w ten sposób, że stwierdził, że A. K. jako pracownik u płatnika składek T. S.A. z siedzibą w W. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od 1 marca 2017 r. oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania.

Sąd Apelacyjny wyraził pogląd, że podleganie ubezpieczeniom społecznym (jako pracownik) wynika z rzeczywistego zatrudnienia, a nie z samego faktu zawarcia umowy o pracę. W każdym przypadku decydujące znaczenie ma treść umowy i okoliczności faktyczne towarzyszące jej wykonywaniu. O tym, czy strony istotnie nawiązały umowę o pracę nie decyduje formalne zawarcie (podpisanie) umowy nazwanej umową o pracę, lecz faktyczne i rzeczywiste realizowanie jej na podstawie elementów charakterystycznych dla stosunku pracy - przede wszystkim świadczenie pracy przez pracownika z zamiarem wykonywania obowiązków pracowniczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp