27.03.2024

Wyrok SN z dnia 27 marca 2024 r., sygn. II CSKP 1258/22

27 marca 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący)
‎SSN Marcin Łochowski
‎SSN Krzysztof Grzesiowski (sprawozdawca)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 27 marca 2024 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej B. H.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z 22 października 2020 r., V ACa 188/20,
‎w sprawie z powództwa B. H.
‎przeciwko Bank spółce akcyjnej w W.
‎o zapłatę,

uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Krzysztof Grzesiowski Joanna Misztal-Konecka Marcin Łochowski

UZASADNIENIE

2. Z ustaleń faktycznych poczynionych przez Sąd Okręgowy i zaakceptowanych przez Sąd Apelacyjny wynika, że 16 października 2008 r. między Bankiem S.A. w W. (który zmienił następnie firmę i siedzibę na: Bank S.A. w W.) a B. H. i jej mężem została zawarta umowa o dewizowy kredyt mieszkaniowy/inwestorski nr […]. Na podstawie tej umowy bank udzielił kredytu w wysokości 113 930 franków szwajcarskich (CHF). W okresie kredytowania powódka miała prawo dokonać dowolną liczbę konwersji waluty kredytu między walutami z oferty kredytów mieszkaniowych/inwestorskich banku obowiązującej w dniu złożenia wniosku o konwersję. Powódka zobowiązała się do wykorzystania uzyskanych środków na sfinansowanie zakupu mieszkania na rynku wtórnym oraz na cel dowolny. Okres kredytowania wynosił 360 miesięcy.

3. Zgodnie z zawartą umową wykorzystana kwota kredytu oprocentowana była według zmiennej stopy oprocentowania - obliczonej jako suma stawki LIBOR dla trzymiesięcznych depozytów międzybankowych CHF i marży banku w wysokości 1,5 punktu procentowego. Środki z kredytu zostały przelane przez bank w kwocie 200 000 zł na rachunek bankowy A. P., a w pozostałej kwocie na rachunek powódki prowadzony również w walucie polskiej. Umowa wskazywała CHF jako walutę spłaty kredytu. W przypadku dokonania spłaty w polskich złotych, realizacja płatności nastąpić miała przy wykorzystaniu bieżącego kursu sprzedaży dewiz dla CHF obowiązującego w banku. W art. 8.05 umowy zawarte były oświadczenia powódki dotyczące zapoznania się z „informacją o ryzyku stopy procentowej i ryzyku walutowym”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp