Wyrok SN z dnia 26 marca 2024 r., sygn. III USKP 81/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Leszek Bielecki (przewodniczący)
SSN Romuald Dalewski
SSN Agnieszka Żywicka (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania B. F.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Jaśle
o ustalenie podstawy wymiaru składek,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 marca 2024 r.,
skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie
z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. akt III AUa 986/19,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Rzeszowie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 8 lutego 2022 r. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w sprawie z odwołania B. F. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Jaśle w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ustalenia podstawy wymiaru składek, oddalił apelację odwołującej się od wyroku Sądu Okręgowego w Krośnie z dnia 16 października 2019 r., którym zmieniono zaskarżoną decyzję stwierdzając, iż wnioskodawczyni jako osobą prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu od 1 lipca 2015 r. i ustalono minimalną podstawę wymiaru składek na wyżej wymienione ubezpieczenia.
W sprawie decyzją z 24 grudnia 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Jaśle stwierdził, że B. F. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz dobrowolnie chorobowemu począwszy od 1 lipca 2015 r. B. F. wniosła odwołanie od tej decyzji.
Sąd pierwszej instancji dokonał następujących ustaleń faktycznych.
B. F. prowadziła działalność gospodarczą w postaci zakładu fryzjerskiego w K. w latach 2010 do 2014. W czerwcu 2014 r. wyrejestrowała działalność z powodu wyjazdu do Wielkiej Brytanii, w której wówczas przebywał jej mąż. Podczas pobytu za granicą wnioskodawczyni znalazła się w ciąży i będąc w 7 miesiącu w czerwcu 2015 r. powróciła do kraju i ponownie zarejestrowała działalność od dnia 1 lipca 2015 r. Reaktywowanie działalności w poprzedniej formie, tj. zakładu fryzjerskiego, było utrudnione z powodu braku odpowiedniego lokalu i w związku z tym wnioskodawczyni świadczyła mobilne usługi fryzjerskie w domach klientów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty