Wyrok SN z dnia 21 marca 2024 r., sygn. II CSKP 181/23
21 marca 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Mariusz Załucki (przewodniczący)
SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca)
SSN Maciej Kowalski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 21 marca 2024 r. w Warszawie
skargi kasacyjnej Banku spółki akcyjnej w W.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
z 13 października 2021 r., V ACa 625/20,
w sprawie z powództwa I. Ł.
przeciwko Bankowi spółce akcyjnej w W.
o ustalenie i zapłatę,
1. oddala skargę kasacyjną;
Maciej Kowalski Mariusz Załucki Marcin Łochowski
[SOP]
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 13 października 2021 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił apelację Banku S.A. w W. od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z 25 września 2020 r., którym ustalono, że umowa kredytu mieszkaniowego […] z 31 lipca 2009 r., zawarta między […] S.A. w G. a powódką I. Ł. jest nieważna oraz zasądzono od pozwanego na rzecz powódki 241 338 zł wraz z bliżej określonymi odsetkami, oddalono powództwo w pozostałym zakresie i orzeczono o kosztach postępowania.
Sąd Apelacyjny oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach faktycznych i rozważaniach prawnych, istotnych dla rozstrzygnięcia skargi kasacyjnej:
W dniu 31 lipca 2009 r. poprzednik prawny pozwanego banku – […] zawarł z powódką umowę kredytu, zgodnie z którą udzielił powódce kredytu denominowanego w kwocie stanowiącej równowartość 113 606,29 franków szwajcarskich (CHF), jednak nie więcej niż 300 500 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie kosztów nabycia lokalu mieszkalnego.
Kwota kredytu w złotych miała zostać określona przez przeliczenie na złote kwoty wyrażonej w CHF według kursu kupna tej waluty, zgodnie z tabelą kursów ustalaną przez bank z dnia uruchomienia środków. Zmiana kursu waluty wpływała na wysokość wypłacanych w złotych przez bank transz kredytu oraz spłacanych w złotych przez kredytobiorcę raty kapitałowo-odsetkowych. Ryzyko związane ze zmianą kursu waluty oraz zmianą wysokości spreadu walutowego ponosił kredytobiorca.
Wypłata środków następowała w złotych w kwocie stanowiącej równowartość wypłacanej kwoty wyrażonej w CHF. Do przeliczeń zastosowanie miał kurs kupna waluty obcej według tabeli kursów z dnia wypłaty środków. Gdy przyznana kwota kredytu na skutek różnic kursowych okazałaby się na dzień uruchomienia kredytu kwotą: 1) przewyższającą kwotę wymaganą do realizacji celu – bank miał uruchomić środki w wysokości stanowiącej równowartość w walucie kredytu kwoty niezbędnej do realizacji celu oraz dokonać pomniejszenia salda zadłużenia przez spłatę kwoty niewykorzystanej, 2) niewystarczającą do realizacji celu – kredytobiorca zobowiązany był do zbilansowania inwestycji przez uzupełnienie środków własnych przed wypłaceniem środków przez bank.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty