13.03.2024

Wyrok SN z dnia 13 marca 2024 r., sygn. II CSKP 1688/22

13 marca 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Mariusz Załucki (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Ewa Stefańska
‎SSN Dariusz Pawłyszcze

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 13 marca 2024 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej D. G. i T. G.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z 24 listopada 2020 r., VI ACa 1015/19,
‎w sprawie z powództwa D. G. i T. G..
‎przeciwko Bank spółce akcyjnej w W.
‎o zapłatę,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

zd. odrębne

Dariusz Pawłyszcze Mariusz Załucki Ewa Stefańska

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 27 września 2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo D. G. i T. G. przeciwko Bank S.A. w W. o zapłatę, ustaliwszy że:

8 października 2007 r. powodowie zawarli z BANK 1 S.A. w W. umowę kredytu hipotecznego na kwotę 6 710 000 zł. Jako waluta kredytu został wskazany frank szwajcarski. Przedmiotem kredytowania był dom jednorodzinny - kolejna nieruchomość w majątku kredytobiorców - nabywany celem zamieszkania.

Na mocy zawartej umowy bank udzielił kredytobiorcom kredytu w wysokości 2 809 728,69 CHF na okres 360 miesięcy w celu sfinansowania kosztów zakupu nieruchomości gruntowej zabudowanej domem mieszkalnym Oprocentowanie kredytu było równe stopie bazowej oprocentowania, którą stanowi LIBOR dla
‎3 miesięcznych depozytów w CHF powiększonej o 0,55 punktów procentowych stałej marży. Wysokość stopy bazowej oprocentowania ustalana jest po raz pierwszy
‎w dniu uruchomienia kredytu, a następnie aktualizowana co 3 miesiące. Kredyt był spłacany w ratach kapitałowych rosnących w łącznej liczbie 358 rat miesięcznych, których wysokość miała być określona w harmonogramach spłat przekazanych niezwłocznie po uruchomieniu kredytu.

W sprawach nieuregulowanych w umowie zastosowanie miały postanowienia „Regulaminu produktów kredytowych dla klientów indywidualnych", który stanowi integralną część umowy. Kredytobiorcy oświadczyli, że otrzymali, zapoznali się i akceptują warunki regulaminu, a także potwierdzili dotyczące ich zobowiązania, oświadczenia i zapewnienia w nim zawarte. Zgodnie z tym regulaminem przewalutowanie następowało po kursie obowiązującym w momencie dyspozycji uruchomienia produktu kredytowego, a spłata kwot produktu kredytowego oraz zapłata odsetek i innych należności wynikających z umowy miała być dokonywana poprzez obciążenie przez bank rachunku, bez odrębnej dyspozycji kredytobiorcy. „Przewalutowanie” zdefiniowane zostało w regulaminie jako wymiana waluty dokonywana przez bank i za jego zgodą, po obowiązującym w banku w dniu dokonywania wymiany kursie kupna/sprzedaży walut lub w przypadku wymiany waluty obcej na inną walutę obcą, po kursie krzyżowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp