Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.154.2024.1.RST
Sposób dokumentowania transakcji wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sposobu dokumentowania transakcji wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcą jest podmiot będący czynnym podatnikiem VAT, mający siedzibę na terytorium Polski. Zgodnie z wpisem do KRS, przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in.: „14.12.Z Produkcja Odzieży Roboczej”, „14.13.Z Produkcja Pozostałej Odzieży Wierzchniej”, „15.20.Z Produkcja Obuwia”, „32.30.Z Produkcja Sprzętu Sportowego”, „32.40.Z Produkcja Gier i Zabawek”.
Wnioskodawca ma zamiar skorzystać z procedury unijnej, o której mowa w rozdziale 6a ustawy VAT, pn. „Procedura unijna dotycząca niektórych dostaw towarów oraz świadczenia niektórych usług”, znajdującym się w dziale XII pn. „Procedury szczególne” (dalej: „procedura unijna”), w ramach której rozliczałby VAT należny państwom członkowskim konsumpcji z tytułu wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (dalej: „WSTO”) za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji Wnioskodawcy, tj. Polski.
Wnioskodawca w ramach procedury unijnej rozliczałby jako WSTO transakcje polegające na sprzedaży online (tj. za pośrednictwem platform: (...)) artykułów sportowo-turystycznych oraz artykułów ogrodowych wysyłanych z Polski do państw członkowskich Unii Europejskiej innych niż Polska dla konsumentów (tj. podmiotów niebędących podatnikami podatku VAT). Konsument może dokonać wyboru sposobu przetransportowania kupowanego towaru do wybranego przez siebie miejsca. Transport zapewniają podmioty zewnętrzne względem Wnioskodawcy. Udział Wnioskodawcy w transporcie jest następujący: Wnioskodawca ma zawarte umowy z podmiotami transportującymi, które wystawiają na Wnioskodawcę faktury obciążające go za zrealizowane usługi transportu, a następnie Wnioskodawca wystawia faktury na rzecz konsumentów, które obejmują zarówno cenę towaru, jak i usługi transportowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty