Interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.287.2024.2.MKA
Obowiązki płatnika – wykorzystywanie samochodów służbowych do celów prywatnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do pytań nr 1, 2 i 9 jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 maja 2024 r. (wpływ 22 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca jest podmiotem zarejestrowanym i działającym w Polsce, wchodzącym skład Grupy (...), która działa na rynku międzynarodowym.
W Grupie (...) została wprowadzona tzw. Dyrektywa Grupy dotycząca Samochodów Służbowych (…).
Dyrektywa Grupy dotycząca Samochodów Służbowych zawiera ogólne wytyczne co do sposobu korzystania przez pracowników z pojazdów służbowych.
Wnioskodawca, korzystając z upoważnienia wskazanego w Dyrektywie Grupy dotyczącej Samochodów Służbowych zamierza wprowadzić tzw. Polski Dodatek do Globalnej Polityki Samochodowej („Dodatek”), który skonkretyzuje postanowienia Dyrektywy Grupy dotyczącej Samochodów Służbowych.
Zgodnie z postanowieniami Dodatku, samochody służbowe mają przysługiwać dwóm grupom pracowników:
1.pracownikom uprawnionym ze względu na specyfikę pracy, jeżeli charakter wykonywanych obowiązków powoduje min. 50% czasu pracy w terenie/podróżach;
2.pracownikom zidentyfikowanym i zakwalifikowanym przez Wnioskodawcę, wykonującym określone obowiązki, związane z zakresem odpowiedzialności i charakterem danego stanowiska pracy, o oczekiwanej dyspozycyjności.
Zgodnie z postanowieniami Dodatku, samochody służbowe mają być narzędziami pracy. Korzystanie z samochodu służbowego nie będzie stanowić części warunków zatrudnienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty