Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2024 r., sygn. II GSK 102/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) Protokolant Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 września 2020 r. sygn. akt II SA/Wa 2430/19 w sprawie ze skargi Z.J. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 6 sierpnia 2019 r. nr EA-b-1254/1059/19 w przedmiocie pozwolenia na broń palną bojową w celu ochrony osobistej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Z.J. na rzecz Komendanta Głównego Policji 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 września 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 2430/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z.J., zwanego dalej "skarżącym", na decyzję Komendanta Głównego Policji, zwanego dalej także "organem" lub "organem odwoławczym", z dnia 6 sierpnia 2019 r., nr EA-b-1254/1059/19, w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń palną bojową w celu ochrony osobistej.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 14 listopada 2017 r. skarżący wystąpił do Komendanta Stołecznego Policji, zwanego dalej także "organem pierwszej instancji", o wydanie pozwolenia na broń palną bojową do ochrony osobistej w liczbie jednego egzemplarza. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że od 1994 r. jest funkcjonariuszem Policji, w 2009 r. został przeniesiony do Wydziału [...] Centralnego Biura Śledczego Policji ('dalej: "CBŚP"), gdzie wielokrotnie brał udział w realizacji spraw i zatrzymaniach szczególnie niebezpiecznych przestępców działających w zorganizowanych grupach przestępczych o charakterze zbrojnym. Zaznaczył, że miejsce jego zamieszkania jest zagrożone przestępczością, z tego rejonu pochodzą najgroźniejsi członkowie grup przestępczych, m.in. "grupy mokotowskiej". Jako funkcjonariusz pionu kryminalnego, wielokrotnie wykonywał czynności służbowe w rejonie, w którym zamieszkuje. Swoją służbą i zaangażowaniem stworzył problemy osobom ze świata przestępczego, którym jego nazwisko jest znane. Wielokrotnie był i jest rozpoznawany jako funkcjonariusz Policji w miejscach publicznych przez te osoby. Odnosił wówczas wrażenie, że osoby te "chciałyby coś mu zrobić", ale ich zachowanie nie wypełniało znamion przestępstwa. Zdarzenia takie niejednokrotnie miały miejsce podczas dni wolnych od pracy, urlopów oraz podczas stawiania się na rozprawach sądowych. Zaznaczył również, że członkowie oraz liderzy grup przestępczych, nad którymi pracował, sukcesywnie będą wychodzić na wolność. Wskazał nadto, że jako członek nieetatowej grupy antyterrorystycznej [...] w KRP [...] przeszedł przeszkolenie w zakresie taktyki antyterrorystycznej, technik wysokościowych oraz obsługi większości typów broni będącej na wyposażeniu Policji. Posiada uprawnienia instruktora policyjnego wyszkolenia strzeleckiego. Podniósł, że obawy o życie i zdrowie własne oraz członków rodziny potęguje fakt, że po 25 latach służby zamierza przejść na zaopatrzenie emerytalne, a po oddaniu broni służbowej pozostanie bez środka do ochrony, co może spowodować chęć zemsty na jego osobie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty