Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.110.2024.2.KK
Zwolnienie od podatku dzierżawy obwodu łowieckiego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w kwestii zwolnienia od podatku dzierżawy obwodu łowieckiego. Ww. wniosek uzupełnili Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 kwietnia 2024 r. (data wpływu 29 kwietnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zaistniałego stanu faktycznego
Wnioskodawca - Miasto (…) jest czynnym podatnikiem VAT.
Na podstawie art. 29 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. z 2023 r., poz. 1082) Wnioskodawca - wykonujący jako starosta zadania z zakresu administracji rządowej, zawarł z (…) Kołem Łowieckim (dalej: Dzierżawcą) umowę dzierżawy obwodu łowieckiego.
Dzierżawca płaci Wnioskodawcy czynsz dzierżawny w wysokości ustalonej według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 października 2018 r. w sprawie zasad kategoryzacji obwodów łowieckich, szczegółowych zasad ustalania czynszu dzierżawnego oraz udziału dzierżawców obwodów łowieckich w kosztach ochrony lasu przed zwierzyną (Dz. U. z 2018 r., poz. 2085 ze zm.)
Koła łowieckie prowadzą gospodarkę łowiecką poprzez hodowlę i pozyskanie zwierzyny oraz działają na rzecz jej ochrony poprzez regulację liczebności populacji zwierząt łownych. Zatem jednym z przejawów działalności kół łowieckich jest odstrzał zwierzyny, która następnie jest co do zasady przedmiotem sprzedaży.
Jak wyżej wskazano, gospodarka łowiecka to działalność w zakresie ochrony, hodowli i pozyskiwania zwierzyny. Natomiast łowiectwo oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie jej zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. Zdaniem Wnioskodawcy powyższe działania mieszczą się w pojęciu działalności rolniczej zdefiniowanej w art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty