Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. III OSK 1779/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 27 czerwca 2019 r. sygn. akt II SA/Ol 417/19 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie wypłaty wyrównania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 27 czerwca 2019 r. sygn. akt II SA/Ol 417/19 uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie wypłaty wyrównania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Pismem z dnia [...] listopada 2018 r. M. P. wystąpił do Komendanta Powiatowego Policji w [...] z wnioskiem o wypłatę wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w związku ze zwolnieniem ze służby w Policji. Powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 października 2018r. (sygn. akt K 7/15).
Pismem z dnia [...] grudnia 2018 r. (uznanym przez organ II instancji za decyzję administracyjną) Komendant Powiatowy Policji w [...], na podstawie art. 115a ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2017 r. poz. 2067 ze zm., dalej jako: "ustawa o Policji"), odmówił wyrównania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Organ podał, że istotą rozstrzygnięcia TK jest uznanie za niezgodne z konstytucyjną zasadą równości i prawa do wypoczynku określenie współczynnika 1/30 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Trybunał Konstytucyjny derogując w powołanym wyżej zakresie przepis art. 115a ustawy o Policji nie odroczył utraty jego mocy obowiązującej, co oznacza to, że bezpośrednim skutkiem orzeczenia jest utrata przez ten przepis we wskazanym w wyroku zakresie domniemania konstytucyjności. Przedmiotowy wyrok został ogłoszony w Dzienniku Ustaw z dnia 6 listopada 2018 r. i z tym dniem przedmiotowy przepis ustawy jako niekonstytucyjny w określonym przez wyrok zakresie nie powinien mieć zastosowania. W wyroku TK brak jest informacji co do ewentualnego działania ex tunc. Wskazano, że prawo do ekwiwalentu pieniężnego z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nabywane jest wyłącznie w sytuacji ustania stosunku służbowego. Jeżeli zatem funkcjonariusz nie nabył określonego uprawnienia w chwili zwalniania go ze służby, to co do zasady nie przysługuje mu ono również później, nawet w razie wystąpienia następnie korzystnej zmiany stanu prawnego. Wyjątek od powyższej zasady dotyczy przypadku, gdy ustawodawca wyraźnie i w sposób niebudzący wątpliwości ustanowi przepis, zwłaszcza przepis przejściowy, przyznający określonemu podmiotowi dodatkowe uprawnienie, które nie może być domniemane. Zatem w ocenie organu wskazany wyrok TK dotyczy jedynie stanów faktycznych powstałych od 6 listopada 2018 r., a zwolnienie strony ze służby nastąpiło w dniu [...] lutego 2007 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty