20.12.2023

Wyrok SN z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. II CSKP 1219/22

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący)
‎SSN Krzysztof Wesołowski (sprawozdawca)
‎SSN Maciej Kowalski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 20 grudnia 2023 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej K. B.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi
‎z 21 maja 2021 r., I ACa 229/21,
‎w sprawie z powództwa K.B.
‎przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń Spółce Akcyjnej w W.
‎o zadośćuczynienie,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania
‎i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

(M.M.)

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 30 listopada 2020 r. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim oddalił powództwo K. B. przeciwko […] spółce akcyjnej w W. o zadośćuczynienie i orzekł o kosztach postępowania.

Wyrokiem z 21 maja 2021 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił apelację powódki i orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.

Sąd pierwszej instancji ustalił następujący stan faktyczny.

W dniu 19 stycznia 2012 r. około godziny 18:50 w miejscowości H., pieszy S. B. (syn powódki) został potrącony przez kierującą pojazdem marki A. M. M.. Na skutek odniesionych obrażeń S. B. zmarł na miejscu. W dniu zdarzenia pojazd M. M. objęty był ochroną ubezpieczeniową udzieloną przez pozwanego.

W sprawie przedmiotowego wypadku Prokuratura Rejonowa w Grójcu prowadziła postępowanie pod sygn. akt 2 Ds […]. W dniu 23 marca 2018 r. wydano postanowienie o umorzeniu śledztwa, wskazując, że czyn kierującej nie zawiera znamion czynu zabronionego. W toku tego postępowania ustalono, że w chwili zdarzenia było ciemno, padał deszcz ze śniegiem, temperatura powietrza przy gruncie wynosiła 0 st. C. Kierująca pojazdem M. M. nagle w blasku świateł swojego pojazdu zauważyła klęczącego mężczyznę, którego następnie potrąciła prawym przednim narożnikiem auta. Umarzając postępowanie stwierdzono, że zasady bezpieczeństwa naruszył wyłącznie pieszy przez to, że poruszał się prawym pasem ruchu zamiast lewym, nie zwracając uwagi na przejeżdżające pojazdy. Stanowiło to zagrożenie, którego kierujący nie mogli i nie mieli obowiązku przewidywać w obszarze niezabudowanym w warunkach nocnych, przy złej pogodzie i ograniczonej widoczności. Na takie zachowanie miał wpływ stan upojenia alkoholowego pieszego (zawartość alkoholu 3,5‰ we krwi). Za sprawcę zdarzenia został uznany pieszy, który zlekceważył zasady ruchu drogowego i własnego bezpieczeństwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp