Postanowienie SN z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. I USK 261/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Robert Stefanicki
w sprawie z odwołania J. J.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych I Oddziałowi w Łodzi
o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 grudnia 2023 r.,
skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi
z dnia 10 marca 2023 r., sygn. akt III AUa 1582/22,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. zasądza od ubezpieczonego J. J. na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego liczonymi od uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty tytułem kosztów w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Łodzi decyzją z 20 lipca 2021 r. odmówił J. J. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, w związku z wypadkiem przy pracy argumentując, że orzeczeniem Komisji Lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 5 lipca 2021 r. stwierdzono, że ubezpieczony jest częściowo niezdolny do pracy do 30 czerwca 2023 r., niezdolność trwa i nie pozostaje w związku z wypadkiem przy pracy.
Na skutek odwołania ubezpieczonego od ww. decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wyrokiem z dnia 14 listopada 2022 r. Sąd Okręgowy w Łodzi, VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołanie. Sąd Okręgowy ustalił, że J. J., urodzony […] 1960 r., posiada wykształcenie podstawowe, z zawodu jest kierowcą i stolarzem. Do 1980 r. pracował jako stolarz, a ostatnio do 14 grudnia 2020 r., jako kierowca i przedstawiciel handlowy w firmie S. w K.. Ubezpieczony do dnia 20 kwietnia 2022 r. miał orzeczony umiarkowany stopnień niepełnosprawności. W dniu 20 marca 2020 r. ubezpieczony uległ wypadkowi przy pracy polegającemu na upadku z lawet samochodu ciężarowego, na skutek czego doznał stłuczenia kręgosłupa szyjnego. Lekarz Orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po przeprowadzeniu w dniu 11 stycznia 2021 r. badania rozpoznał porażenie nerwu strzałkowego prawego u osoby ze zmianami zwyrodnieniowo - dyskopatycznymi kręgosłupa lędźwiowego wielopoziomowymi, uraz kręgosłupa szyjnego w wywiadzie ze zmianami zwyrodnieniowo - dyskopatycznymi zaawansowanymi, dyskopatię piersiową zaawansowaną, chorobę niedokrwienną serca i uznał ubezpieczonego za osobę częściowo niezdolną do pracy od 7 maja 2018 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. Częściowa niezdolność do pracy nie pozostaje w związku z wypadkiem przy pracy. Na skutek sprzeciwu ubezpieczonego, Komisja Lekarska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po badaniu w dniu 16 lutego 2021 r. rozpoznała niedowład nerwu strzałkowego prawego u osoby ze zmianami zwyrodnieniowo-dyskopatycznymi kręgosłupa lędźwiowego do leczenia operacyjnego od 2018 r. Zmiany zwyrodnieniowo-dyskopatyczne kręgosłupa szyjnego z zespołem bólowym i drętwieniem oraz osłabieniem lewej kończyny górnej w wywiadzie, bez istotnego upośledzenia sprawności w przedmiotowym badaniu, bóle i zawroty głowy w wywiadzie, POCHP, przewlekły nikotynizm i uznała ubezpieczonego za osobę częściowo niezdolną do pracy do dnia 31 stycznia 2022 r. Daty powstania częściowej niezdolności do pracy nie da się ustalić, jednak nie pozostaje ona w związku z wypadkiem przy pracy. W oparciu o powyższe orzeczenie organ rentowy w dniu 26 lutego 2021 r. odmówił ubezpieczonemu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty