Postanowienie SN z dnia 25 kwietnia 2024 r., sygn. III USK 335/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak
w sprawie z odwołania B. B.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we Wrocławiu
o prawo do emerytury,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 kwietnia 2024 r.,
na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
z dnia 8 lutego 2023 r., sygn. akt III AUa 551/22,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od odwołującego się na rzecz organu rentowego tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) z ustawowymi odsetkami za czas po upływie tygodnia od dnia doręczenia zobowiązanemu orzeczenia do dnia zapłaty.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 8 lutego 2023 r. oddalił apelację ubezpieczonego B. B. od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 2 marca 2022 r. oddalającego odwołanie ubezpieczonego od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Wrocławiu z dnia 9 lutego 2021 r. odmawiającej mu przyznania prawa do powszechnej emerytury.
W wyrokach Sądów meriti przyjęto, że skoro okres nauki ubezpieczonego w Wojskowej Akademii Technicznej został uwzględniony przy ustalaniu prawa do emerytury wojskowej, którą pobiera od dnia 1 maja 1998 r., to stosownie do art. 5 ust. 2a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2023 r., poz. 1251 ze zm., dalej jako ustawa emerytalna), okres ten nie może podlegać ponownemu zaliczeniu przy ustalaniu prawa do emerytury z systemu powszechnego. To oznacza, że ubezpieczony nie udowodnił wymaganego stażu ubezpieczeniowego, ponieważ wykazał jedynie 15 lat, 1 miesiąc i 1 dzień zamiast wymaganych co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Sąd Apelacyjny zwrócił uwagę, że nawet gdyby ubezpieczony spełnił wszystkie przesłanki nabycia prawa do emerytury z systemu powszechnego, to wobec powstałego zbiegu świadczeń przysługiwałoby mu prawo do pobierania jednego tylko świadczenia (wyższego lub wybranego) stosownie do art. 95 ust. 1 i 2 ustawy emerytalnej w związku z art. 7 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2020 r., poz. 586 ze zm).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty