22.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.151.2024.1.GK

Prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury wystawionych przez dostawcę.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 marca 2024 r. wpłynął za pośrednictwem platformy ePUAP Pana wniosek z 18 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury wystawionych przez dostawcę. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W marcu 2023 r. zaczął Pan prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Od marca 2024 r. stał się Pan czynnym podatnikiem VAT dla transakcji krajowych i wewnątrzwspólnotowych. Wpis do „Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, (...)” oraz w VISE spowodował, że stał się Pan czynnym podatnikiem VAT z szeregiem obowiązków i praw. Jako czynny podatnik zobowiązany jest Pan do wystawiania faktur, na których widnieje należny podatek VAT; odprowadzania do urzędu skarbowego tegoż podatku wynikającego z generowanych przez Pana przychodów; sporządzania JPK_VAT, który odzwierciedla dane zawarte w Pana ewidencji sprzedaży i zakupów.

Jednocześnie prawo polskie umożliwia podatnikom VAT, tym samym i Panu, zmniejszenie podatku należnego o podatek naliczony, który wynika z tytułu nabytych towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (tu jest Pana prawo). Tak właśnie jest w Pana i innych przedsiębiorców przypadku - kupowany towar (oryginalna odzież, obuwie) służy wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Aby uzyskać w rozsądnej cenie obuwie i odzież, które następnie sprzedaje Pan innym klientom dokonuje przede wszystkim transakcji z przedsiębiorcami krajowymi, jak i zagranicznymi, którzy na potrzeby rozliczenia polskiego podatku VAT posiadają NIP PL. Nawiązuje Pan współpracę z kontrahentem zagranicznym, który już prawie od 12 lat figuruje na stronie podatki.gov.pl jako czynny podatnik VAT. Siedziba główna wskazanego podmiotu znajduje się poza Polską, ale w Unii Europejskiej. Jako czynny podatnik VAT posiada w Polsce oddział firmy, hale magazynowe, z których wysyłany jest zakupiony towar (zastrzeżenie sprzedającego - wysyłka tylko w Polsce), dostarczany przez krajowych kurierów. Nadmienia Pan, że zakupu, jak i zwrotów dokonuje Pan na polskiej stronie - zwroty kieruje Pan do magazynu na terenie kraju. Kupując towar zawsze występuje Pan jako podmiot gospodarczy. Sprzedawca przed transakcją jest o tym informowany. Często zagraniczni dostawcy w swoich regulaminach mają zapis, iż zakup skierowany jest do konsumentów dokonujących zakupu niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sprzedawcy mają świadomość (informację od kupujących), że ci występują: jako podmiot gospodarczy zawierając jednocześnie pomiędzy sobą transakcję kupna sprzedaży, czynni podatnicy VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne