22.03.2024

Postanowienie SN z dnia 22 marca 2024 r., sygn. I CSK 717/23

22 marca 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Beata Janiszewska

na posiedzeniu niejawnym 22 marca 2024 r. w Warszawie
‎w sprawie z powództwa I. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w J.
‎przeciwko R.M. i M.M.
‎o zapłatę,
‎na skutek skargi kasacyjnej I. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w J.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie
‎z 15 września 2022 r., I AGa 135/20,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od I. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w J. na rzecz R.M. i M.M. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

(J.T.)

UZASADNIENIE

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Jako przyczynę przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżąca wskazała występowanie w sprawie istotnych zagadnień prawnych.

Pierwsze z nich miało dotyczyć tego, czy wykazanie zaistnienia przesłanek egzoneracyjnych określonych w art. 299 § 2 k.s.h. może nastąpić przez zastosowanie domniemania faktycznego; skarżąca wskazała przy tym, że w jej ocenie przywołany przepis ustanawia domniemania prawne i podała w wątpliwość możliwość wzruszenia tego domniemania przez zastosowanie domniemania faktycznego (art. 231 k.p.c.).

Drugie zagadnienie prawne miało dotyczyć tego, czy przed 1 stycznia 2016 r. użyte w art. 299 § 2 k.s.h. sformułowanie „we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości” odnosiło się wyłącznie do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika, czy też może obejmowało również wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu – przy czym pierwszy z wariantów miałby wykluczać egzonerację członków zarządu w razie złożenia przez nich wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Jednocześnie powódka wskazała, że konieczne jest rozważenie, „czy termin złożenia wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu ma wpływ na ustalenia dotyczące zakresu szkody wierzyciela w stosunku do roszczeń powstałych po dniu złożenia takiego wniosku”. Drugi ze wspomnianych tu wątków – dotyczący zakresu szkody – nie został szerzej rozwinięty w uzasadnieniu wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp