20.03.2024

Postanowienie SN z dnia 20 marca 2024 r., sygn. III CB 8/24

20 marca 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Krzysztof Wiak

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 20 marca 2024 r. w Warszawie
‎wniosku miasta stołecznego Warszawa
‎o zbadanie spełnienia przez Sędziego Sądu Najwyższego Adama Doliwę wymogów niezawisłości i bezstronności w sprawie I CSK 6727/22
‎z powództwa miasta stołecznego Warszawa
‎przeciwko Stowarzyszeniu "M." w W. i W. T.
‎o zapłatę

odrzuca wniosek.

UZASADNIENIE

W uzasadnieniu wniosku powód w pierwszej kolejności wskazał, że SSN Adam Doliwa został rekomendowany na urząd sędziego Sądu Najwyższego przez Krajową Radę Sądownictwa ukształtowaną ustawą z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018, poz. 3). Zdaniem wnioskodawcy, organ ten nie spełnia wymogów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej, a tym samym sędzia powołany z jej udziałem nie może być uznany za niezawisłego i bezstronnego.

W dalszej części uzasadnienia powód przywołał szereg okoliczności dotyczących aktywności SSN Adama Doliwy w mediach społecznościowych (na portalu T., obecnie „X”) – w postaci polubień postów innych użytkowników. Aktywność ta dotyczyła lat 2020-2023 i poprzedzała powołanie Adama Doliwy na urząd sędziego Sądu Najwyższego. W oparciu o analizę wybranych przez siebie treści, wnioskodawca zmierzał do wykazania, że Adam Doliwa wyrażał w ten sposób swoje poglądy (o charakterze prawnym, politycznym i społecznym), co jego zdaniem nie daje rękojmi spełniania wymogów niezawisłości i bezstronności. Wskazano, że zaangażowanie Adama Doliwy w media społecznościowe przed jego powołaniem, jak i rodzaj treści, wobec których wyrażał swoją aprobatę, prowadzą do wniosku, że wydane przez niego rozstrzygnięcia mogą być podyktowane osobistymi zapatrywaniami politycznymi lub też zapatrywaniami osób, wobec których może czuć się on zobowiązany. Zdaniem powoda, dostrzegalna jest wyraźna zmiana w rodzaju treści oraz autorów, wobec których Adam Doliwa miał wyrażać swoje uznanie w mediach społecznościowych, przed i po przejściu postępowania, w wyniku którego został powołany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp