Postanowienie SN z dnia 20 marca 2024 r., sygn. II USK 91/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania K. W.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Gdańsku
z udziałem W. B.
o podstawę wymiaru składek,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 20 marca 2024 r.,
skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
z dnia 8 lutego 2023 r., sygn. akt III AUa 603/21,
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
[SOP]
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 4 marca 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku ustalił podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne dla W. B. - pracownika płatnika składek K. w kwotach wyszczególnionych w tabeli.
Sąd Okręgowy w Gdańsku, wyrokiem z dnia 26 stycznia 2021 r. oddalił odwołanie płatnika składek od powyższej decyzji.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku, wyrokiem z dnia 8 lutego 2023 r., zmienił zaskarżony przez płatnika składek wyrok Sądu Okręgowego i ustalił, że przychody uzyskane przez W. B. z tytułu umów zlecenia zawartych z Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w W. w miesiącach: wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu 2014 r., styczniu, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu 2015 r., styczniu, lutym, marcu, czerwcu, sierpniu 2016 r., lutym, marcu, maju, wrześniu 2017 r. nie stanowią podstawy wymiaru składek za te miesiące z tytułu stosunku pracy łączącego ją z K. W. prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą K. z siedzibą w W..
W sprawie ustalono, że płatnik składek K. W. od 1 marca 1990 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą „K.”. Przeważającym przedmiotem działalności jest sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek. Bank S.A. w ramach prowadzonej działalności oferuje między innymi kredyt samochodowy jako sposób na sfinansowanie zakupu auta. W dniu 25 marca 2005 r. pomiędzy Bank S.A. (następnie jako Bank S.A.) a K. W. (jako dealer) została zawarta umowa - porozumienie o współpracy, w ramach której zostały określone warunki współpracy pomiędzy Dealerem i Bankiem w zakresie wykonywania przez Dealera na rzecz Banku czynności faktycznych związanych z zawieraniem przez Bank umów kredytowych na zakup samochodów. Na tej podstawie dealer zobowiązał się do wykonywania na rzecz Banku czynności faktycznych związanych z zawieraniem przez Bank umów kredytowych na zakup samochodów w miejscach prowadzenia przez niego działalności, wyłącznie za pośrednictwem osób zatrudnionych przez dealera - sprzedawców wymienionych w załączniku nr 5 do umowy. Z tytułu wykonywania postanowień umowy dealerowi przysługiwało wynagrodzenie naliczane od wszystkich kredytów uruchomionych za pośrednictwem dealera w danym miesiącu kalendarzowym. Bank podpisywał z dealerem dwie umowy - jedną w przedmiocie kredytu na finansowanie zakupu samochodów, drugą w przedmiocie współpracy. W ramach tej współpracy Bank oferował produkty finansowe. Bank finansował (kredytował) zakup samochodów przez klientów od dealera. Za sprzedaż produktów finansowych Banku K. W. otrzymywał wynagrodzenie prowizyjne. Bank płacił dealerowi za sporządzanie umów finansowych, płatność była realizowana przez dealera i jego pracowników.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty