08.03.2024

Wyrok SN z dnia 8 marca 2024 r., sygn. II CSKP 1956/22

8 marca 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Karol Weitz (przewodniczący)
‎SSN Marta Romańska
‎SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) zł, z odsetkami w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego, za czas po upływie tygodnia od dnia doręczenia pozwanemu niniejszego orzeczenia do dnia zapłaty, tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

[SOP]

(E.C.)

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 20 września 2021 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ustalił, że umowa kredytu na cele mieszkaniowe z 3 listopada 2004 r. zawarta pomiędzy powodem H. K. a Bankiem1, którego następcą prawnym stał się Bank2, a następnie pozwany Bank jest nieważna.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że na podstawie wyżej opisanej umowy powodowi został udzielony kredyt w kwocie 233 922,83 zł denominowany w CHF - na dokończenie budowy domu jednorodzinnego oraz spłatę innego kredytu denominowanego w CHF - z oprocentowaniem zmiennym, w skład którego wchodziła stała marża kredytodawcy wynosząca 2,25 punktów procentowych oraz zmienna stawka LIBOR 3M i ze spłatą w 300 miesięcznych ratach. W umowie postanowiono, że kwota kredytu lub jego transz zostanie wypłacona w PLN po przeliczeniu jej według kursu dewiz dla CHF zgodnie z tabelą kursową obowiązującą w banku-kredytodawcy, zaś miesięczne raty kapitałowo-odsetkowe określone w CHF będą spłacane w PLN po przeliczeniu ich według kursu sprzedaży dewiz dla CHF zgodnie z tabelą kursów obowiązującą w banku-kredytodawcy.

Przed zawarciem umowy powód był przekonywany przez pracowników pozwanego Banku, że najlepszą dla niego opcją jest wzięcie tzw. kredytu frankowego z uwagi na stabilność tej waluty oraz wyjątkowo niskie oprocentowanie w porównaniu z innymi produktami bankowymi. Powód był też informowany o ryzyku walutowym, ale w jego przekonaniu ewentualne zmiany kursowe miały być niewielkie ‎i niezakłócające spłatę zadłużenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp