06.03.2024

Wyrok SN z dnia 6 marca 2024 r., sygn. I USKP 108/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Rączka (przewodniczący)
‎SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
‎SSN Maciej Pacuda

w sprawie z odwołania K. J.
‎przeciwko Dyrektorowi Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie
‎o wysokość policyjnej renty rodzinnej,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń

Społecznych w dniu 6 marca 2024 r.,
‎skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie
‎z dnia 10 marca 2022 r., sygn. akt III AUa 510/21,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Szczecinie do ponownego rozpoznania
‎i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Halina Kiryło Krzysztof Rączka Maciej Pacuda

UZASADNIENIE

Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (dalej jako organ emerytalny) decyzją z 3 lipca 2017 r. wydaną na podstawie art. 24a w związku z art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (jednolity tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 708 ze zm.; dalej jako ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy lub ustawa zaopatrzeniowa) oraz na podstawie otrzymanej z IPN informacji z 30 marca 2017 r., ustalił ponownie dla ubezpieczonej K. J. od dnia 1 października 2017 r. wysokość renty rodzinnej po zmarłym mężu w kwocie 1.956,78 zł miesięcznie brutto.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła K. J..

Wyrokiem z 9 września 2021 r., Sąd Okręgowy w Koszalinie zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał K. J. prawo do policyjnej renty rodzinnej w wysokości ustalonej przed dniem 1 października 2017 roku.

Sąd pierwszej instancji oparł swoje rozstrzygnięcie o następujące ustalenia faktyczne: K. J. jest wdową po T. J. urodzonym 28 grudnia 1938 r. Mąż odwołującej się złożył w dniu 7 września 1967 r. podanie o przyjęcie go do pracy w organach Milicji Obywatelskiej. Pracę w Milicji Obywatelskiej rozpoczął od 1 października 1967 r. W dniu 19 października 1967 r. złożył ślubowanie. T. J. pełnił służbę w Sekcji Operacyjno-Dochodzeniowej z PG KPMO w K. a następnie w sekcji […] wydziału d/w z PG WUSW w K., wykonując tam czynności na rzecz wydziału przestępstw gospodarczych. U schyłku swojej kariery zawodowej mąż odwołującej się został oddelegowany do pracy w grupie paszportowej Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w K. na okres od 1 czerwca 1988 r. do 15 października 1988 r. Poza złym stanem zdrowia funkcjonariusza przygotowującego się do przejścia na rentę inwalidzką, oddelegowanie podyktowane było nadmiarem pracy biurowej związanej z urządzeniem składnicy paszportowej i wzmożonym ruchem turystycznym w okresie sezonu letniego, a zatem koniecznością udzielenia pomocy pracownikom grupy operacyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp