Wyrok SN z dnia 5 marca 2024 r., sygn. II USKP 147/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jarosław Sobutka (przewodniczący)
SSN Leszek Bielecki (sprawozdawca)
SSN Robert Stefanicki
w sprawie z odwołania J. P.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Gdańsku
o prawo do rekompensaty z tytułu pracy w szczególnych warunkach,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 marca 2024 r.,
skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
z dnia 20 kwietnia 2022 r., sygn. akt III AUa 1804/20,
I. oddala skargę kasacyjną,
II. zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Gdańsku kwotę 240,00 (dwieście czterdzieści złotych) na rzecz J. P., wraz z odsetkami, o których mowa w art. 98 § 11 k.p.c. - tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Leszek Bielecki Jarosław Sobutka Robert Stefanicki
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny w Gdańsku III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 20 kwietnia 2022 r., III AUa 1804/20, po rozpoznaniu apelacji odwołującego się J. P., zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z 17 września 2020 r., VII U 5414/19, oraz poprzedzająca go decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Gdańsku z 5 sierpnia 2019 r. i przyznał odwołującemu się prawo do rekompensaty z tytułu pracy w warunkach szczególnych.
W sprawie tej ustalono, że odwołujący, urodzony 19 maja 1954 r., w dniu 16 kwietnia 2019 r. złożył w pozwanym organie rentowym wniosek o przyznanie emerytury z rekompensatą z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Decyzją z 5 sierpnia 2019 r. Organ rentowy przyznał mu emeryturę od dnia 19 maja 2019 r. tj. od osiągnięcia wieku emerytalnego, oraz odmówił mu prawa do rekompensaty uznając, że nie udowodnił on wymaganego 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach. Organ wskazał, iż odwołujący legitymuje się stażem 14 lat, 3 miesięcy i 21 dni pracy w warunkach szczególnych. Do stażu pracy w warunkach szczególnych Organ nie uwzględnił zatrudnienia od 24 maja 1972 r. do 30 kwietnia 1977 r. w S. w C. ze względu na brak informacji czy na stanowisku traktorzysty wykonywał on wyłącznie usługi transportowe. W spornym okresie do obowiązków odwołującego w okresie letnim należały prace polowe (orka, opryski, sianokosy, żniwa), zaś w okresie zimowym prace transportowe (prowadzenie ciągnika kołowego U.). Prace polowe w zależności od warunków atmosferycznych trwały średnio od marca/kwietnia, czasami przy sprzyjającej pogodzie nawet do października. Zimą odwołujący transportował towar na teren różnych przedsiębiorstw, np. woził beton. Jeździł wtedy po drogach publicznych. Latem dodatkowo zajmował się opróżnianiem i wywożeniem szamb z gospodarstw rolnych. Analogiczne czynności odwołujący wykonywał w okresie zatrudnienia w S. w W. (aktualnie S. w R.) w okresie od 11 maja 1977 r. do 31 lipca 1980 r., skąd posiada świadectwo wykonywania pracy w warunkach szczególnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty