Wyrok SN z dnia 21 lutego 2024 r., sygn. III USKP 67/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jarosław Sobutka (przewodniczący)
SSN Zbigniew Korzeniowski
SSN Agnieszka Żywicka (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania E. M.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Jaśle
o jednorazowe odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 21 lutego 2024 r.,
skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego w Rzeszowie
z dnia 24 maja 2021 r., sygn. akt IV Ua 19/21,
uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Rzeszowie do ponownego rozpoznania oraz orzeczenie o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 24 maja 2021 r. Sąd Okręgowy w Rzeszowie w sprawie z odwołania E. M. od decyzji Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Jaśle w przedmiocie jednorazowego odszkodowania, oddalił apelację organu rentowego od wyroku Sądu Rejonowego w Rzeszowie z 9 marca 2021 r., którym zmieniono zaskarżoną decyzję ZUS z 1 lipca 2019 r. w ten sposób, że ustalono, iż wnioskodawca E. M. doznał długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wysokości 17% i z tego tytułu przyznano wnioskodawcy prawo do jednorazowego odszkodowania proporcjonalnie do powyższego uszczerbku.
Sąd Rejonowy dokonał następujących ustaleń faktycznych. Wyrokiem z 21 stycznia 2019 r. Sąd Rejonowy w Rzeszowie ustalił, że zdarzenie, jakiemu E. M. uległ 17 września 2010 r., jest wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy, przekazując jego roszczenie o jednorazowe odszkodowanie do rozpoznania organowi. W postępowaniu przed organem rentowym, orzeczeniem z 23 kwietnia 2019 r. lekarz orzecznik ZUS ustalił u wnioskodawcy uszczerbek na zdrowiu na poziomie 17% (10% z poz. 89a Tabeli oraz 7% z poz. 109 Tabeli). Kolejno komisja lekarska ZUS orzekając w związku ze złożonym sprzeciwem wnioskodawcy, orzeczeniem z 17 czerwca 2019 r. ustaliła, że nie doznał on żadnego uszczerbku na zdrowiu.
W dniu 17 września 2010 r., prowadząc w zakresie pozarolniczej działalności gospodarczej samochód osobowy marki H., wnioskodawca E. M. uległ wypadkowi przy pracy. Podczas wypadku mogło u niego dojść do urazu kręgosłupa szyjnego typu whiplash (smagnięcie biczem), który jest urazem przyśpieszeniowo - opóźnieniowym kręgosłupa szyjnego w stosunku do klatki piersiowej. Oprócz tego u wnioskodawcy mogło dojść wówczas do stłuczeń. Aktualnie istnieją u ubezpieczonego dolegliwości wywołane procesem chorobowym - zrostowym zapaleniem torebki lewego stawu barkowego (capsulitis adhesiva), zwanym barkiem zamrożonym (z uwagi na znaczne ograniczenie jego ruchów prowadzące najczęściej do czasowego całkowitego lub prawie całkowitego uniemożliwienia ruchów kończyny w tym stawie).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty