Postanowienie SN z dnia 26 stycznia 2024 r., sygn. II CSKP 130/23
26 stycznia 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Dariusz Pawłyszcze
SSN Beata Janiszewska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 26 stycznia 2024 r. w Warszawie
skargi kasacyjnej M.J.
od postanowienia Sądu Okręgowego w Katowicach
z 6 sierpnia 2021 r., IV Ca 777/20,
w sprawie z wniosku K.T.
z udziałem M.J., J.K., A.K., J.K., W.K., M.G., B.G. i A.S.
o stwierdzenie nabycia spadku,
oddala skargę kasacyjną.
[P.L.]
UZASADNIENIE
Postanowieniem z 6 sierpnia 2021 r. Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił apelację uczestniczki M. J. od postanowienia Sądu Rejonowego w Sosnowcu z 29 lipca 2020 r., w którym Sąd ten stwierdził, że spadek po G. S., zmarłej 6 sierpnia 1986 r. w S., nabyli na podstawie ustawy: jej mąż J. S. i jej córka K. T. po 1/4 części, jej wnuki: W. K. i A. K. (dzieci H.) po 1/8 części, M. J., J. T., R. K. i J. K. (dzieci I.) po 1/16 części, przy czym wchodzące w skład spadku gospodarstwo rolne nabyli J. S. i K. T. po 1/2 części.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że w chwili śmierci G. S. była zamężna z J. S.– był to jej drugi związek małżeński. Z pierwszego małżeństwa miała dzieci: 1) K. T.; 2) I. K., który zmarł 27 listopada 1971 r. i miał czworo dzieci: M. J., J. K., R. K., który zmarł 10 maja 2015 r. i miał jedną córkę J. S. oraz J. T., która zmarła 4 sierpnia 2014 r. i miała troje dzieci: A. T., zmarłą bezdzietnie 27 października 1977 r., B. G., M. G.; 3) H. K., który zmarł 22 listopada 1981 r. i miał dwoje dzieci: W. K. i A. K..
Spadkodawczyni nie sporządziła testamentu, nie były zawierane umowy o zrzeczenie się dziedziczenia po niej, żaden spadkobierca nie odrzucił spadku ani nie został uznany niegodnym dziedziczenia. W skład spadku po niej wchodziło gospodarstwo rolne składające się z czterech działek gruntu (nr[…], […]1, […]2 i […]3) o łącznej powierzchni 0,5299 ha, położone w S. i objęte księgą wieczystą nr […]. W chwili otwarcia spadku grunty te stanowiły zorganizowaną całość gospodarczą: na działce nr […] były usytuowane budynki gospodarcze, w tym chlew i stodoła, na jednej z działek była łąka, a na pozostałych pola uprawne oddalone o ok. 20 minut drogi piechotą od zabudowań. Obok zabudowań mieszkalnych wydzielone były poletka dla dzieci spadkodawczyni, na których uprawiano warzywa na własne potrzeby.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty