Interpretacja indywidualna z dnia 16 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.116.2024.1.KF
Ewidencjonowanie oddzielnie towaru i opakowania na kasie rejestrującej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w części wliczenia do podstawy opodatkowania posiłku opłaty SUP i opodatkowania tej opłaty tą samą stawką co posiłek oraz nieprawidłowe w zakresie wyodrębnienia na paragonach/fakturach opłaty SUP.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wliczenia do podstawy opodatkowania posiłku opłaty SUP i opodatkowania tej opłaty tą samą stawką co posiłek oraz wyodrębnienia na paragonach/fakturach opłaty SUP.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w postaci sieci lokali gastronomicznych(...). Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.
Spółka dostarcza oferowane przez siebie posiłki (m.in. (...) itp.) poprzez różne kanały sprzedaży. Konsument ma zasadniczo kilka możliwości wyboru, w tym m.in.:
- (...).
W ramach kanału (...) możliwy jest wariant, w którym Spółka współpracuje z zewnętrznym operatorem, który udostępnia platformę sprzedaży produktów (tzw. agregatorem), jak i wariant, w którym posiłki są sprzedawane za pomocą własnych środków komunikacji oraz dostarczane przez Spółkę (tj. przez pracowników Spółki, bądź też przez kurierów, z którymi Spółka współpracuje).
Sprzedawane przez Spółkę, w tym również dostarczane w ramach kanały (...), posiłki co do zasady pakowane są w opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. W związku z powyższym od 1 stycznia 2024 r. na Spółce ciąży obowiązek pobierania, na podstawie art. 3b ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (t. j. Dz.U. z 2020 poz. 1903 t.j., dalej: „ustawa o SUP”), opłaty za opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych od klienta/użytkownika końcowego (dalej: „opłata SUP”). Dotyczy to opakowań takich jak m.in.: kubki, owijki, pojemniki na żywność wykonane z tworzyw sztucznych lub powleczone/zabezpieczone żywicą z tworzyw sztucznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty