Udostępnianie informacji publicznej - Wyrok NSA z dnia 22 marca 2024 r., sygn. III OSK 277/22
Przesyłanie wniosku o udostępnienie informacji publicznej na adres emailowy podany do publicznej wiadomości nie gwarantuje skuteczności jego złożenia, jeśli nie jest to adres wyznaczony do tego celu przez dany organ; ponadto zapytanie o posiadanie przez organ platformy ePUAP nie stanowi samo w sobie wniosku o informację publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Ewa Kwiecińska Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant: asystent sędziego Aleksandra Kraus po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 sierpnia 2021 r., sygn. akt II SAB/Wa 83/21 w sprawie ze skargi K. J. na bezczynność Telewizji Polskiej S.A. z siedzibą w Warszawie w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 26 września 2020 r. o udostępnienie informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 sierpnia 2021 r., sygn. akt II SAB/Wa 83/21 oddalił skargę K. J. (dalej jako: skarżący) na bezczynność Telewizji Polskiej S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej także jako: TVP S.A. oraz Spółka) w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 26 września 2020 r. o udostępnienie informacji publicznej.
Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
K. J. w piśmie z dnia 7 grudnia 2020 r. wywiódł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność TVP S.A. w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 26 września 2020 r. o udostępnienie informacji publicznej, przesłanego za pomocą formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie https://www.tvp.pl/kontakt i zarzucając Spółce naruszenie art. 61 ust. 1 i 4 Konstytucji RP oraz art. 10 ust. 1 w związku z art. 2 ust. 1 i art. 13 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, poprzez nieudostępnienie żądanej informacji publicznej w terminie przewidzianym ustawą, wniósł o zobowiązanie organu do rozpoznania jego wniosku oraz zasądzenie od organu na rzecz skarżącego kosztów postępowania według norm przepisanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty