16.04.2024

Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2024 r., sygn. II GSK 240/21

Przy ocenie pozytywnej przesłanki warunkującej udzielenie pozwolenia na broń z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 284 ze zm.; dalej u.b.i.a.), niezależnie od jej rodzaju i przeznaczenia, należy wziąć pod uwagę fakt popełnienia przez wnioskodawcę w przeszłości przestępstw, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 6 u.b.i.a., co do których wprawdzie skazanie uległo zatarciu, jednakże zachodzi uzasadniona obawa, że posiadanie przez niego pozwolenia na broń mogłoby stworzyć zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego.

Teza urzędowa

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski Protokolant Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. K. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 września 2020 r. sygn. akt II SA/Wa 173/20 w sprawie ze skargi N. K. J. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 26 listopada 2019 r. nr EA-b-177/1587/19 w przedmiocie pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej w celu sportowym 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od N. K. J. na rzecz Komendanta Głównego Policji 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 września 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 173/20, oddalił skargę N. K. J. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 26 listopada 2019 r. nr EA-b-177/1587/19 w przedmiocie wydania pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej w celu sportowym.

Z uzasadnienia wyroku Sądu I instancji wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia przyjął on następujące ustalenia:

I

Wnioskiem z dnia 30 lipca 2018 r. N. K. J. (dalej: skarżący, strona lub wnioskodawca) zwrócił się do Komendanta Stołecznego Policji (dalej: organ I instancji, KSP) o wydanie pozwolenia na posiadanie ośmiu egzemplarzy broni palnej sportowej w celu sportowym w postaci broni palnej bocznego zapłonu o kalibrze do 6 mm, broni palnej centralnego zapłonu o kalibrze do 12 mm oraz broni palnej gładkolufowej. Do wniosku dołączył m.in. orzeczenia: lekarskie i psychologiczne potwierdzające, że może dysponować bronią palną, patent, licencję na uprawianie sportu strzeleckiego w dyscyplinach: pistolet, karabin, strzelba gładkolufowa, która stanowi podstawę do zwolnienia z egzaminu w zakresie ww. broni oraz zaświadczenie potwierdzające, że jest członkiem stowarzyszenia o charakterze strzeleckim K.S.S.

W toku postępowania wyjaśniającego organ I instancji ustalił, że wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie, Wydział XVIII Karny z dnia 23 grudnia 2009 r. - skarżący został uznany za winnego popełnienia następujących czynów: 1) przestępstwa z art. 258 § 2 k.k., tj. tego, że brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu takich jak wymuszenia rozbójnicze, rozboje z użyciem broni palnej i innych niebezpiecznych przedmiotów, a także przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu i wolności takich jak pobicia i pozbawienie wolności innych osób, handel bronią palną oraz obrót na terenie kraju i wywóz za granicę znacznych ilości substancji odurzających i substancji psychotropowych; 2) przestępstwa z art. 53 ust 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 65 § 1 k.k., tj. tego, że wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami wytworzył znaczne ilości środka psychotropowego w postaci nie mniej niż 50 kg amfetaminy, przy czym czynu tego dopuścił się w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i działając w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw; 3) przestępstwa z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art 61 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 65 § 1 k.k., tj. tego, że udzielił pomocy w nabyciu od nieustalonej osoby prekursora do syntezy siarczanu amfetaminy w postaci BMK, w celu niedozwolonego wytwarzania substancji psychotropowych w postaci siarczanu amfetaminy, przy czym czynu tego dokonał działając w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty