23.01.2024

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2024 r., sygn. III OSK 3166/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Mirosław Wincenciak sędzia del. WSA Sławomir Pauter protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Ochrony Środowiska od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 maja 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 920/20 w sprawie ze skargi A. S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 18 lutego 2020 r., Nr [...] w przedmiocie uznania zarzutów dotyczących postępowania egzekucyjnego za niezasadne 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od A. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska kwotę 477 (czterysta siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 28 maja 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi A. S.A. z siedzibą w W. (dalej: spółka) uchylił zaskarżone postanowienie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z 18 lutego 2020 r. w przedmiocie uznania zarzutów dotyczących postępowania egzekucyjnego za niezasadne.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z 30 sierpnia 2019 r. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zobowiązał spółkę do przeprowadzenia właściwych badań, dotyczących przyczyn, przebiegu i skutków awarii, do której doszło 27 sierpnia 2019 r. o godz. 5.00 w instalacji (rurociągach) doprowadzających ścieki do oczyszczalni "[...]" (pkt 1 decyzji). Termin wykonania tego obowiązku upłynął 5 września 2019 r. Ponadto organ zobowiązał spółkę do przedkładania danych dotyczących ilości nieoczyszczonych ścieków wprowadzanych do Wisły w ciągu godziny, wyników analiz próbek nieoczyszczonych ścieków wprowadzanych do Wisły, pobranych dwukrotnie w ciągu doby oraz danych dotyczących ładunku poszczególnych zanieczyszczeń wprowadzanych do Wisły w ciągu doby (pkt 2 decyzji). Spółka została również zobowiązana do podjęcia działań w celu maksymalnego ograniczania wpływu wprowadzanych, nieoczyszczonych ścieków na środowisko rzeki Wisły takich jak np. mechaniczne podczyszczanie ścieków na kratach i sitach, wprowadzenie fizykochemicznych metod ich podczyszczania, zabezpieczenia wylotu przed wypływem substancji ropopochodnych, bieżącego monitorowania lewobrzeżnej strony rzeki Wisły poniżej wylotu oraz bieżącego usuwania zastoisk ścieków oraz osadów (pkt 3 decyzji). Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne