09.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.93.2024.1.ASZ

Skutki podatkowe przystąpienia do umowy cash pooling.

Interpretacja indywidualnastanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przystąpienia do umowy cash poolingu. Uzupełnili go Państwo samoistnie pismem z 25 marca 2024 r. (data wpływu 26 marca 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca –(…) – z siedzibą w Polsce (dalej jako: „Spółka”) wraz z innymi podmiotami z grupy kapitałowej (dalej jako: „Grupa kapitałowa”) zamierza przystąpić do umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową – zerowanie sald (dalej również jako „Umowa cash poolingu”).

Na dzień składania tego wniosku planowane jest uczestnictwo następujących podmiotów zagranicznych w przedstawionej strukturze cash poolingu jako stron umowy (nazwa, numer identyfikacji podatkowej, kraj rezydencji podatkowej):

(…), Szwecja, (…);

(…) Bank (…), Dania, (…);

(…) Bank (…), Szwecja, (…).

Do Umowy cash poolingu mogą również przystąpić w przyszłości inne podmioty z Grupy kapitałowej. Usługa objęta umową świadczona będzie przez bank mający siedzibę w Danii, zlokalizowany w Szwecji, przy czym w odniesieniu do stron umowy mających siedzibę  w Polsce, umowa ta może być częściowo obsługiwana przez oddział banku z siedzibą w Danii, zlokalizowany w Polsce (dalej jako: „Bank”).

Umowa cash poolingu, do której przystąpić zamierza Spółka, jest umową cash poolingu typu rzeczywistego. Umowa cash poolingu jest umową nieuregulowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740 z późń. zm. - dalej: „kodeks cywilny”), zaliczaną do tzw. umów nienazwanych. Zawierana jest i wykonywana w ramach tzw. zasady swobody umów, zgodnie z którą strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne