Interpretacja indywidualna z dnia 8 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.130.2024.1.MJ
Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania - samochody elektryczne i stacja ładowania.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania pn. „…”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina … jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina … planuje w dniu 19 lutego 2024 r. wystąpić z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w … w ramach naboru do projektu „…”. Wsparcie finansowe w formie dotacji i pożyczki będzie polegało na polepszeniu warunków mobilności pracowników Urzędu Miasta i Gminy …. Jednostką realizującą zadanie będzie Gmina …. Za całokształt realizacji przedmiotowego projektu odpowiedzialni będą pracownicy Urzędu Miasta i Gminy …. Faktury będą wystawione na Gminę …. Wnioskowana kwota dofinansowania … 000,00 zł co stanowi 100% dofinansowania (dotacja … 000,00 zł oraz pożyczka … 000,00 zł). Termin rozpoczęcia realizacji: po otrzymaniu dofinansowania. Odbiorcami działań przewidzianych w projekcie będą nie tylko mieszkańcy Gminy … oraz uczniowie Zespołu Szkół w …. Przewiduje się, że efektem ekologicznym będzie zmniejszenie emisji CO Samochody elektryczne nie wytwarzają żadnych spalin. Ich jedyną emisją jest nieszkodliwa para wodna. Jazda samochodem elektrycznym jest nie tylko ekologiczna ale także przyjemna dla uszu. Samochody elektryczne są cichsze od tradycyjnych samochodów spalinowych. Ponadto, samochody elektryczne mają mniejsze zużycie energii co oznacza mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Samochody elektryczne mają znacznie mniej elementów mechanicznych, które wymagają regularnych napraw i przeglądów co przedkłada się na prace serwisowe. Mniejsze zużycie energii oraz mniejsza liczba napraw wpływa na obniżenie ilości odpadów. Proces ładowania samochodów elektrycznych jest bardziej przyjazny środowisku niż wydobywanie ropy naftowej a następnie jej przetwarzanie na paliwa ciekłe do pojazdów spalinowych. Wykorzystanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii takich jak słońce, wiatr, znacząco redukuje emisję gazów cieplarnianych. Realizacja powyższego zadania mieści się w katalogu zadań własnych gminy, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. 2023 poz. 40 ze zm.) – „Zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne gminy obejmują sprawy: ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej”. Towary i usługi nabywane w związku z realizacją zadania pn.: „…” wykorzystane będą do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Uzyskanie stosownej interpretacji jest niezbędne do składanego wniosku o udzielenie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w … w ramach naboru do programu „…”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty