17.11.2023

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2023 r., sygn. I OSK 2285/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Mariola Kowalska Sędziowie: sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Protokolant: asystent sędziego Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Rozwoju i Technologii od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lipca 2022 r. sygn. akt IV SAB/Wa 289/22 w sprawie ze skargi A. K. na bezczynność oraz przewlekłe prowadzenie postępowania przez Ministra Rozwoju i Technologii w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 28 lipca 2022 r., IV SAB/Wa 289/22 w sprawie ze skargi A. K. na bezczynność oraz przewlekłe prowadzenie postępowania przez Ministra Rozwoju i Technologii w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji: zobowiązał Ministra Rozwoju i Technologii do rozpoznania wniosku A. K. z dnia [...] kwietnia 2021 r. o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Urzędu Spraw Wewnętrznych w B. z dnia [...] grudnia 1969 r. nr [...] w zakresie odszkodowania za działkę nr 48/4 o powierzchni 426 m2 w terminie jednego miesiąca od dnia otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy (pkt I.), stwierdził, że Minister Rozwoju i Technologii dopuścił się bezczynności w rozpoznaniu wniosku, o którym mowa w pkt I. (pkt II.), stwierdził, że bezczynność o której mowa w pkt II. wyroku nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa (pkt III.), w pozostałym zakresie oddalił skargę (pkt IV.), oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania (pkt V.).

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Skarżący pismem z [...] kwietnia 2021 r. wniósł do Ministra o stwierdzenie nieważności wyżej opisanej decyzji w zakresie dotyczącym ustalenia odszkodowania za działkę nr ew. [...]. Organ zwrócił się do Archiwum Państwowego w B. o przesłanie akt archiwalnych związanych z ww. decyzją z [...] grudnia 1969 r. Pismem z [...] marca 2022 r. pełnomocnik skarżącego złożył ponaglenie na niezałatwienie sprawy. Następnie pismem z [...] marca 2022 r. Minister poinformował, że postępowanie nieważnościowe uległo umorzeniu z mocy prawa z dniem 16 września 2021 r. na podstawie art. 9 k.p.a. w zw. z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2021.1491), dalej jako "ustawa nowelizująca". A. K. w dniu [...] kwietnia 2022 r. złożył skargę na bezczynność oraz przewlekłe prowadzenie postępowania administracyjnego w sprawie z wniosku skarżącego o stwierdzenie nieważności orzeczenia wydanego przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Urząd Spraw Wewnętrznych w B. z dnia [...] grudnia 1969 r., znak [...], w zakresie odszkodowania za działkę o nr [...] o powierzchni 426 m2. W uzasadnieniu skargi podkreślono, że pomimo złożenia ponaglenia oraz upływu roku od złożenia wniosku Minister nie podjął jakiejkolwiek czynności, działa opieszale i nieefektywnie. Zdaniem strony powoływanie się na nowelizację k.p.a. doprowadziłoby do akceptacji "bezprawia", którego dopuścił się organ. Skarżący postawił również zarzut nierozpoznania istoty sprawy wskazując, że skoro organ stwierdził, iż w aktach postępowania nie zachował się dowód doręczenia decyzji administracyjnej, nie tylko poprzednikom prawnym skarżącego, ale również innym stronom postępowania, to niezasadne jest zastosowanie regulacji umarzającej postępowanie z mocy samego prawa. Dodatkowo skarżący wywiódł, że wykładnia art. 2 ust. 2 ustawy nowelizującej, w zakresie w jakim uniemożliwia stwierdzenie wydania decyzji administracyjnej z naruszeniem prawa jest niezgodna z art. 2 zw. z art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 Konstytucji RP przez to, że pozbawia prawnej ochrony prawo do wynagrodzenia szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym. Pełnomocnik skarżącego stwierdził, że podziela stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, który w dniu 28 grudnia 2021 r. złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów ustawy nowelizującej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne