28.12.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 28 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 1977/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie Sędzia NSA Marian Wolanin Sędzia del. WSA Jakub Zieliński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 lipca 2022 r., sygn. akt III SA/Gd 1144/21 w sprawie ze skargi L. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 14 października 2021 r. nr SKO Gd/1760/21 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, II. odstępuje od zasądzenia od L. D. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (dalej zwany także w skrócie: "Sąd I instancji" lub "WSA") wyrokiem z dnia 21 lipca 2022 r. o sygn. akt III SA/Gd 1144/21, wydanym po rozpoznaniu skargi L.D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 14 października 2021 r., nr SKO Gd/1760/21 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta A. z dnia 26 lutego 2021 r., nr GCŚ/DŚO/007160/SP/02/2021.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Prezydent Miasta A. (dalej zwany też jako "organ I instancji") decyzją z dnia 26 lutego 2021 r., nr GCŚ/DŚO/007160/SP/02/2021 odmówił L.D. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na matkę – E.D. Organ I instancji zauważył, że okoliczność sprawowania opieki przez wnioskodawcę nad niepełnosprawną matką nie znosi obowiązków określonych w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ("k.r.o.") ciążących na małżonku T.D. Skoro małżonek jest pierwszą osobą z kręgu zobowiązanych do alimentacji po ustaniu, unieważnieniu lub orzeczeniu separacji małżeństwa (art. 130 k.r.o.), to tym bardziej jest on pierwszym zobowiązanym do dostarczania środków utrzymania współmałżonkowi w trakcie trwania małżeństwa, na podstawie art. 27 k.r.o. L.D. nie wykazał, że jego ojciec – T.D. jest osobą niezdolną do sprawowania opieki, chociażby w częściowym wymiarze. Obowiązek alimentacyjny wobec żony może zostać również zrealizowany poprzez wsparcie finansowe. Ponadto – jak zauważył organ - w opiece nad matką wnioskodawcę może wspomóc brat – A.D., którego obciąża wobec matki obowiązek alimentacyjny. Organ zauważył także, iż z dniem 1 stycznia 2013 r. ustawodawca dokonał zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych poprzez wprowadzenie regulacji różnicującej sytuację prawną opiekunów osoby niepełnosprawnej z uwagi na wiek powstania niepełnosprawności. Trybunał Konstytucyjny orzekając w wyroku z dnia 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13) o częściowej niekonstytucyjności wprowadzenia do ustawy kryterium wieku powstania niepełnosprawności, jako przesłanki uzależniającej uzyskanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, nie uchylił go, lecz orzekł o niekonstytucyjności jedynie części normy wynikającej z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j.: Dz. U. z 2020 r., poz. 111 – dalej zwanej "u.ś.r."), a poprawienie stanu prawnego w tym zakresie należy wyłącznie do ustawodawcy. Organ administracji zobligowany jest natomiast stosować przepisy prawa w brzmieniu aktualnie obowiązującym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne