16.02.2024

Postanowienie NSA z dnia 16 lutego 2024 r., sygn. I GZ 12/24

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Piszczek po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia TP na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Op 303/23 w przedmiocie odrzucenia skargi TP na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 28 lipca 2023 r., nr SKO.40.1704.2023.ro w przedmiocie zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu postanowieniem z 5 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Op 303/23 odrzucił skargę TP (dalej: "skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z 28 lipca 2023 r., w przedmiocie zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem.

Sąd I instancji uznał, że zaskarżona decyzja została doręczona pełnoletniemu domownikowi skarżącego, tj. WW w dniu 6 września 2023 r. (k. nr 6 akt administracyjnych – duplikat zwrotnego potwierdzenia odbioru). Następnie wyjaśnił, że przyjęty w art. 43 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2023.775, dalej k.p.a.). tryb doręczenia pism adresatowi stanowi wyjątek od zasady doręczania bezpośredniego, którego nie należy interpretować rozszerzająco. Zwrócił uwagę, że przesłanka zobowiązania do oddania pisma adresatowi jako warunku uznania doręczenia w trybie tego przepisu za prawidłowe, nie przewiduje konieczności składania przez domownika odbierającego pismo pisemnego zobowiązania. Określony w art. 43 k.p.a. sposób doręczenia zastępczego pisma opiera się na domniemaniu, że osoba wskazana na potwierdzeniu odbioru jako domownik adresata, która pokwitowała odbiór pisma, przyjęła je w celu oddania adresatowi oraz, że pismo to zostało mu doręczone. Doręczenie zastępcze – w trybie art. 43 k.p.a. – wywołuje takie same skutki, jak doręczenie zwykłe do rąk adresata. Sąd wskazał również, że duplikat zwrotnego potwierdzenia odbioru mają charakter dokumentu urzędowego, bowiem stanowią wynik rozpatrzenia reklamacji pocztowej w sposób przewidziany prawem i w zakresie działania podmiotu, który wyjaśnień udzielił, poświadczając tym samym zaistnienie określonych faktów. W świetle powyższego Sądu uznał, że zaskarżona decyzja została skutecznie doręczona w dniu 6 września 2023 r. Natomiast skarga na powyższą decyzję została wniesiona za pośrednictwem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w dniu 17 października 2023 r., podczas gdy termin na jej złożenie upłynął z dniem 6 października 2023 r. Dlatego też Sąd I instancji uznał, że skarga została wniesiona z uchybieniem terminu określonego w art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.2023.1634, dalej: p.p.s.a.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty