Odpowiedź Ministra Edukacji na interpelację nr 1453 w sprawie edukacji ekologicznej
Treść interpelacji:
Podstawą budowania czystego świata jest odpowiednia świadomość i edukacja ekologiczna. Raz przyswojone zasady dbania o środowisko zostaną na zawsze. Stoimy przed światowym kryzysem związanym z zanieczyszczeniem środowiska, a same wysiłki poszczególnych rządów nie wystarczą, aby zmniejszyć ilość produkowanych śmieci, zużycie wody, prądu i ograniczyć skutki zanieczyszczenia gleb.
Dziś ekologia częściowo znajduje się w programach nauczania, ale początkowo tylko jako niewielka część przyrody, a w późniejszych etapach nauczania – jako część biologii i geografii. To więcej niż w ubiegłych latach, aczkolwiek przy obecnych wyzwaniach, które stawia nam świat, to ciągle niewystarczające nakłady.
Zwracam się do Pani Minister z apelem o zmianę ramowego planu nauczania – o rozszerzenie programu nauczania o dodatkowy, odrębny przedmiot: edukację ekologiczną/ekologię, na którym dzieci i młodzież będą miały szansę poznać szereg zagadnień związanych z dbałością o nasze naturalne środowisko, odpowiedzialnością za nie, cały proces obiegu zanieczyszczeń w przyrodzie, skutki dalszego nieprzestrzegania zasad segregacji odpadów, a także czym jest czysta energia itd. Niech będą to lekcje, gdzie uczniowie dowiedzą się, jak dbać o przyrodę, jak zmniejszyć zużycie zasobów, odbędą zajęcia praktyczne w miejscach zdegradowanych przez zanieczyszczenia i miejscach, gdzie podejmowane są próby rewitalizacji. Na takich lekcjach byłyby przekazywane również informacje związane z promocją zdrowia – zdrowe odżywianie, zdrowy odpoczynek – tak by wyrobić poczucie odpowiedzialności również za swoje zdrowie. Zdajemy sobie sprawę z równie niebezpiecznego zagrożenia, jakim jest otyłość wśród dzieci i młodzieży oraz przemęczenie związane z niezdrowym stylem życia i żywienia. Ekologia to dbanie o świat, a świat to także my.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty