Postanowienie SN z dnia 21 marca 2024 r., sygn. III CB 63/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Adam Roch
w przedmiocie dopuszczalności wniosku
o zbadanie w trybie art. 29 § 5 ustawy o Sądzie Najwyższym spełnienia wymogów niezawisłości i bezstronności sędziego SN Mariusza Łodki
w sprawie
przedstawionego do rozstrzygnięcia składowi powiększonemu zagadnienia prawnego przez Sąd Najwyższy działający w sprawie z powództwa K. W. i M. W. przeciwko Bankowi SA w W.
o zapłatę
po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej
na posiedzeniu niejawnym
w dniu 21 marca 2024 r.
na podst. art. 29 § 10 ustawy o Sądzie Najwyższym
postanowił:
1. odrzucić wniosek;
2. o odrzuceniu wniosku zawiadomić Okręgową Izbę Radców Prawnych w W. i Okręgową Radę Adwokacką w P.
UZASADNIENIE
W dniu 4 grudnia 2024 roku do Sądu Najwyższego Izby Cywilnej wpłynęło pismo sygnowane przez radców prawnych M. S. i Z. K. oraz adwokata M. G. – pełnomocników pozwanego Banku SA w W., w postępowaniu zawisłym aktualnie w Sądzie Najwyższym pod sygn. III CZP 59/22 w związku z zagadnieniem prawnym przedstawionym do rozpoznania przez trzyosobowy skład Sądu Najwyższego w sprawie skargi kasacyjnej zarejestrowanej aktualnie pod sygn. akt II CSKP 55/22, wywołanej pozwem K. W. i M. W. o zapłatę. Pismo to zatytułowane zostało jako „Wniosek o zbadanie spełnienia przez sędziów Sądów Najwyższego wymogów niezawisłości i bezstronności” w trybie art. 29 § 6 ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. 2023.1093 t.j. – dalej uSN) i obejmuje sędziego Sądu Najwyższego Mariusza Łodkę, jednego z sędziów wyznaczonych do rozpoznania ww. zagadnienia prawnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty