Interpretacja indywidualna z dnia 29 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.39.2024.2.AK
Czy, w przypadku wypłaty dywidendy zastosowanie znajdzie „zwolnienie dywidendowe” przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, a w związku z tym X nie będzie płatnikiem zobowiązanym do poboru podatku na podstawie art. 26 ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
24 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w przypadku wypłaty dywidendy z X na rzecz Y zastosowanie znajdzie „zwolnienie dywidendowe” przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w związku z tym X nie będzie płatnikiem zobowiązanym do poboru podatku na podstawie art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 marca 2024 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca.
Treść wniosku wspólnego jest następująca.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Opis zdarzenia przyszłego
X sp. z o.o. (zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „X”) jest osobą prawną i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie (…). Spółka posiada siedzibę w Polsce i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. X nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.
Y sp. z o.o. (zainteresowany, dalej: „Y”) również posiada siedzibę działalności w Polsce i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. Y nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty