03.04.2024

Postanowienie SN z dnia 3 kwietnia 2024 r., sygn. I CSK 2311/23

3 kwietnia 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Władysław Pawlak

na posiedzeniu niejawnym 3 kwietnia 2024 r. w Warszawie
‎w sprawie z powództwa M. S.
‎przeciwko Szpitalowi w N.
‎o zapłatę,
‎na skutek skargi kasacyjnej M. S.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie
‎z 25 lipca 2022 r., I ACa 838/20,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. nie obciąża powoda kosztami postępowania kasacyjnego;

3. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w Krakowie na rzecz adw. A. K. kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) zł, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powodowi M. S. z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.

(E.C.)

UZASADNIENIE

Powód od wyroku Sądu odwoławczego wniósł skargę kasacyjną, zarzucając:

1) naruszenie prawa materialnego przez niewłaściwą wykładnię art. 355 k.c. w zw. z art. 415 k.c. w zw. z art. 444 § 1 i 445 § 1 k.c. polegającą na wadliwym uznaniu przez Sąd, że brak zauważenia wystąpienia powikłania tj. braku zauważenia uszkodzenia i braku zaopatrzenia uszkodzenia przez operatora wykonującego pierwotny zabieg otwarcia zatok obocznych nosa i usunięcia polipów nosowych, było adekwatne do standardów należytej staranności, jakiej się wymaga od lekarza, że nie było zawinione, że nie przybrało postaci deliktu - podczas gdy od lekarza wymaga się najwyższej staranności, zaś co potwierdził biegły uszkodzenie dokonane przez operatora wykonującego pierwotny zabieg powinno być przez niego zauważone i zaopatrzone, czego nie uczyniono we właściwym czasie,

2) niewłaściwe zastosowanie art. 361 k.c. w zw. z art. 6 k.c. wskutek przyjęcia braku adekwatnego związku przyczynowo-skutkowego między powstałą odmą śródczaszkową a utratą zmysłu powonienia i smaku przez powoda, podczas gdy odma śródczaszkowa (jak wskazał biegły) powstała na skutek braku zaopatrzenia powikłania przez operatora wykonującego pierwotny zabieg, a utrata zmysłów powstała w wyniku koniecznej operacji neurochirurgicznej niwelującej przyczyny powstania odmy śródczaszkowej, tj. skutki pierwotnego braku wykrycia i zaopatrzenia powołanego uszkodzenia (powikłania).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp