25.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.108.2024.1.SST

Nie będą Państwo mieli prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy w związku z realizacją zadania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 lutego 2024 r., za pośrednictwem ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 26 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. (…). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Gmina jest jednostką samorządu terytorialnego i wykonuje swoje zadania zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40). Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i składa deklaracje VAT-7. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Gmina rozpoczęła realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą (...), planowanego do zrealizowania z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 - 2020. Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach wykonywania zadań własnych Gmina (...). Będzie (...). Zakres (...). Prace wykonane zostaną systemem robót zleconych, powierzając po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym zgodnie z przepisami ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.) realizację robót firmie budowalnej. Na realizację ww. inwestycji Gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020 Oświadczenia o kwalifikowalności VAT, w którym oświadczyła, że figuruje w ewidencji podatników podatku VAT i realizując powyższą operację nie może odzyskać w żaden sposób poniesionego kosztu VAT. Ponadto Gmina jest zobowiązana do dołączenia do wniosku interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości odzyskania podatku VAT. W przypadku gdy Gmina nie uzyskała przez terminem złożenia wniosku o przyznanie pomocy interpretacji indywidualnej, należy ją dołączyć do wniosku o płatność. Realizując inwestycję polegającą na budowie (...), Gmina nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, gdyż powyższa inwestycji została zrealizowana w ramach zadania własnego wynikającego z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 40 z późn. zm.). Podatek VAT od zakupionych towarów i usług niezbędnych do wykonania tej inwestycji został uznany jako wydatek kwalifikowany projektu. Budowana (...) nie jest wykorzystywana przez Gminę do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, (...) jest ogólnodostępna, korzystanie z niej jest bezpłatne. Celem inwestycji (...). Gmina nie ma możliwości odzyskania podatku VAT, gdyż planowana inwestycja stanowi zadanie własne i nie jest związana ze sprzedażą opodatkowaną. Nabywcą usług związanych ze zrealizowaną inwestycją jest Gmina. Wszystkie faktury dotyczące nakładów na budowę obiektu wystawiane są na Gminę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne