Postanowienie SN z dnia 8 lutego 2024 r., sygn. III CZ 268/23
8 lutego 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Dariusz Dończyk
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 8 lutego 2024 r. w Warszawie
zażalenia dłużnika J. J. prowadzącego działalność gospodarczą
pod nazwą G. w restrukturyzacji
na postanowienie Sądu Okręgowego w Gdańsku
z 29 listopada 2022 r., XII Gz 238/22,
w sprawie z wniosku dłużnika J. J. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą G. w restrukturyzacji
przy udziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie
w przedmiocie zatwierdzenia układu w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym,
odrzuca zażalenie.
UZASADNIENIE
Dłużnik J. J., prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą G. w restrukturyzacji, złożył 10 lutego 2022 r. wniosek o zatwierdzenie warunków układu przyjętego na zgromadzeniu wierzycieli 4 lutego 2022 r. w postępowaniu o zatwierdzenie układu zawartego z wierzycielami w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym o zatwierdzenie układu prowadzonym w oparciu o przepisy ustawy z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. z 2000 r., poz. 1086 – dalej: „ustawa z 19 czerwca 2020 r.”). W treści wniosku sprecyzowano treść układu:
„Zasady ogólne dotyczące wszystkich grup układowych- zarówno wierzycieli objętych układem z mocy prawa, jak też oświadczenia o wyrażeniu zgody na objęcie układem:
1.Poszczególne wierzytelności przysługujące wierzycielom będą zaspokajane przez dłużnika na podstawie układu w ramach Grupy (kategorii interesu), do której wierzyciele będą należeć w dniu zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli, chyba że co innego wynika z propozycji układowych.
2.Wierzytelności określone w spisie wierzycieli jako zobowiązania solidarne są długami wspólnymi z żoną dłużnika – M.J.W stosunku do M. J. także toczy się odrębne uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu. Solidarność długu oznacza, że spłata długu dokonana przez jednego z dłużników (małżonków) zwalnia także z tego długu drugiego dłużnika (małżonka). Zasada ta obowiązuje także w przypadku przejęcia układów z wierzycielami M. J.. Płatność każdej raty długu solidarnego dokonywana przez jednego z dłużników (małżonków) w wykonaniu jego układu jego układu będzie jednocześnie płatnością tej raty w układzie zawartym przez drugiego dłużnika (małżonka).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty