30.01.2024

Postanowienie SN z dnia 30 stycznia 2024 r., sygn. II USK 263/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Robert Stefanicki

w sprawie z odwołania M. K.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Warszawie
‎o zasiłek chorobowy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 30 stycznia 2024 r.,
‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego Warszawa - Praga w Warszawie
‎z dnia 31 sierpnia 2022 r., sygn. akt VII Ua 63/22,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w Warszawie na rzecz M. K. - odwołującej się kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym wraz z odsetkami wynikającymi z art. 98 § 11 k.p.c.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 29 marca 2022 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie z odwołania M. K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w Warszawie z 20 sierpnia 2020 r. o zasiłek chorobowy, z udziałem zainteresowanego F. sp. z o.o. sp. k. w W. – oddalił odwołanie.

Sąd I instancji ustalił, że w okresie od 4 marca 2020 r. do 28 maja 2020 r. M.K. była czasowo niezdolna do pracy w trakcie pozostawania w stosunku pracy z F. sp. z o.o. sp. k. w W. jako pracodawcą – płatnikiem składek. W dniu 5 marca 2020 r. ubezpieczona założyła działalność gospodarczą pod firmą M. i 6 marca 2020 r. zawarła w ramach działalności gospodarczej umowę zlecenia z mężem P.K., na podstawie której P. K. jako zleceniobiorca zobowiązał się do nadzorowania wszelkich prac związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą i wykonywania prac zleconych przez kontrahentów. Sąd I instancji wskazał, że działalność gospodarcza faktycznie prowadzona była przez męża odwołującej się, który jest osobą zarządzającą i podpisującą dokumenty. Przedmiotem tej działalności jest telekomunikacja światłowodowa. Usługi wykonywane były w terenie, a działalność nie koncentrowała się w biurze. Siedziba przedsiębiorcy znajduje się pod adresem zameldowania małżonków K.. Odwołująca się nie jeździła do żadnego klienta w ramach tej działalności, a wszystkie prace nadzorował P. K.. Środki finansowe wpływały na konto przedsiębiorcy odwołującego się i nikt nie miał upoważnienia do tego konta. Sąd Rejonowy uznał, że odwołanie jest nieuzasadnione, wskazując, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (jednolity tekst: Dz.U. z 2023 r., poz. 2780; dalej jako ustawa zasiłkowa), zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Według zaś art. 17 ust. 1 tej ustawy ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp